SON DAKİKA
Hava Durumu

Ödemeler her ay hesaba yatıyor: PTT hesabınıza yatırılan 4253 TL ödeneği sorgulamanız gerekiyor!

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2022 21:12
Haber Güncellenme Tarihi: 19.03.2022 13:16
https://gazetebanka.com/
Ödemeler her ay hesaba yatıyor: PTT hesabınıza yatırılan 4253 TL ödeneği sorgulamanız gerekiyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı her yıl çeşitli alanlarda dezavantajlı olarak sayılabilecek olan vatandaşlar için birçok destek hizmeti sunmaktadır. Bakanlık tarafından sunulan bu destekler, vatandaşların mağdur olmamaları ve topluma kazandırılmaları amacı ile geliştirilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan hizmetlerden biri olan doğum yapan anneleri ilgilendirmektedir. Bakanlığın doğum yapan anneler için de geliştirilmiş olan hizmetlerin başında “doğum parası” hizmeti gelmektedir. İş göremezlik parası olarak da bilinen bu yardım, çeşitli şartları sağlayan kadınlar için ödenmektedir. Doğum Parası Desteği Nedir? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan doğum parası yardımı, hamile kadına doğumdan önce ve doğumdan sonra toplamda 16 hafta olmak üzere ödenen yardım parasını ifade etmektedir. Bu yardımdan annenin ya da babanın başvurusu ile yararlanılabilmektedir. Ayrıca söz konusu yardım hem Türkiye Cumhuriyeti olanlara hem de Mavi Kart sahibi olanlara verilmektedir. Doğum Parası Yardımı Başvuru Şartları

2022 yılında da doğum yapan kadınlara ulaştırılması kararlaştırılan doğum parası yardımı, şu başvuru şartlarına sahiptir:
  • 2015 yılından sonra doğum yapmış olmak
  • Anne ya da babadan herhangi birinin SGK’lı olması
  • Canlı doğum yapanlar
  • Doğumdan sonra 112 gün çalışmayan anneler
  • Doğum izninden önce işinden ayrılmış olan anneler
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da Mavi Kart sahibi olmak
Doğum Parası Yardım Başvuruları Nereye Yapılır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan doğum parası yardımına başvuruda bulunmak isteyen vatandaşların, bakanlığın İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat etmeleri gerekmektedir. İlgili şartları sağlayan her anneye, 4 bin 253 TL tutarında doğum desteği verilmektedir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.