SON DAKİKA
Hava Durumu

O Sebzenin yanına yaklaşılamıyor! Zam rekorunu elinde tutuyor! Kilosu 80 TL'ye ulaştı

Haber Giriş Tarihi: 25.03.2022 16:09
Haber Güncellenme Tarihi: 25.03.2022 13:33
https://gazetebanka.com/
O Sebzenin yanına yaklaşılamıyor! Zam rekorunu elinde tutuyor! Kilosu 80 TL'ye ulaştı

Gıda fiyatlarında yaşanan artış mevsiminde etkisi ile pazarcı esnafını da olumsuz olarak etkiledi. Seralarda donan üretimde sıkıntıya düşen sebze ve meyvelerin yüksek fiyattan satışı yapılmaya başlandı. pazar piyasasında satışı yapılan ve rekor seviyede fiyatlara ulaşan Ayşekadın fasulye şu anda 80 TL'den başlayan fiyatlarla pazar tezgahında yer alıyor.

Ayşekadın fasulye Antalya ve Gazipaşa-Alanya bölgelerinde ağırlıklı olarak yetiştiriliyor. Üretimdeki azlık pazardaki kilo fiyatını da etkiliyor. Ayşekadın fasulyenin pazarda satışı yapılan fiyatı 80 TL ile 100 TL arasında değişiyor. Üreticilere ve pazarcılara bu durumun nedeni sorulduğunda fasulyenin mevsimi olmadığı için çok az miktarda üretilmesine bağlıyor. Görülen yüksek fiyatlar yalnızca fasulyede değil patlıcan, domates, salatalık gibi sebzeler de de kendini gösterdi. Biber fiyatları da oldukça yüksek bir rakamdan satılıyor. Mevsim Şartları Sebze ve Meyveleri Olumsuz Etkiledi!

Özellikle bu yıl fiyatlarda yaşanan artışın en belirgin etkisi mevsim geçişlerinde ki farklılık oldu. Kış mevsimini çok sert bir şekilde atlatan ülke sebze fiyatlarında da ciddi artışlar görülmesine neden oldu. Havalarda görülen eksi dereceler özellikle Antalya bölgesindeki seralarda don olaylarının yaşanmasına neden oldu. Bitkiler aşırı soğuğun etkisi ile verimsizleşti. Ürün sevkiyatı ciddi bir düşüş yaşadı. Tüm bu süreçte girdi maliyetlerinde de artış üstüne eklenince zamlı oranlar pazar tezgahına yansıdı. Ayşekadın Fasulyenin Kilosu 100 TL'den Satılıyor! Gazipaşa’dan getirilen Ayşekadın fasulye semt pazarında 80 TL’den başlayarak 100 TL'ye kadar değişen farklı rakamlarda satışı yapılıyor. Pazar tezgahında 80 TL'den satış yapan Celal Karaman sabah 07:00 saatlerinde açtığı tezgahı için öğlene kadar yalnızca bir kilo fasulye satabildiğini vurguladı.

Fasulye fiyatlarındaki yükseklik mevsiminde olmamasından kaynaklanıyor. Domateste de durum farklı değil. Demre’den gelen domates hal çıkış ücreti, mazot parası ile 50 TL'yi buluyor. Patlıcan 25 TL, biber 50 TL, salatalık ise 20 TL'ye satılıyor. Kapya biber şu anda 25 TL'den pazar tezgahında yerini buluyor. Serada Aralara Serpiştirilen Ürünler Yüksek Fiyata Satılıyor! Antalya toptancı hali yaş sebze meyve komisyonunda dernek başkanlığı yapan Hasan Ali Yılmaz: “Mevsimsel olarak fasulyenin üretim döneminde olmaması ve seralardaki soğuk havaların etkisinden kaynaklı olarak üretim zorlaştı. Bazı seralarda aslında üretilmesi gereken ürünün yanına farklı ürünler serpiştirerek az miktarda üretim yapılıyor. Bu durum fiyatların yükselmesine neden oluyor” açıklamasında bulundu.

https://gazetebanka.com/alisveris-sepetini-doldurmak-isteyenlere-cep-senlendirecek-kampanya-vakifbank-5-bin-tlye-kadar-alisveris-destegi-saglayacak/34913/
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.