SON DAKİKA
Hava Durumu

Netflix uyardı: Sakın bunu yapmayın! Ceza geliyor!

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2022 17:34
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2022 15:16
https://gazetebanka.com/
Netflix uyardı: Sakın bunu yapmayın! Ceza geliyor!

Netflix kullanıcı ayarlarında yeni bir düzenlemeye gidiyor. Artık platformu kullanarak farklı biri ile şifre paylaşımı yapılamayacak. Netflix bu uygulama ile evin dışında şifre paylaşımına engel getiriyor. Netflix kullanıcı adı ve şifre paylaşımı için radikal bir karar aldı. Ev içerisinde bulunan kişilerin tek bir kullanıcı üzerinden aynı şifre yolu ile giriş yapılabilmesi engellenecek.

Yapılan açıklama sonrasında böyle bir uygulamanın gerek olup olmadığı tartışılırken sebebi de ortaya kondu. Özellikle üyelik üzerinden gelir elde eden bu tarz platformlar çoklu şifre paylaşımı özelliğini açık hale getirdiğinde yeni üye kazanmaları daha zor bir hal alıyor. Platform içeriklerine yeni kişi dahil olamadığı için kazanç elde edebilmek de mümkün olmuyor. Netflix'in Şifre Kısıtlama Uygulanmasının Sebebi Nedir?

Netflix'de sergilenen çoğu yapım ödüle layık görülen, platformda yüksek bütçeler ayrılarak tasarlanan içeriklerden oluşuyor. Gelinen noktada yüksek bütçe ayrılan bu tarz yapımlar için gerekli yatırım kaynağı bulamamaya başladı. Netflix ev içerisinde standart ve premium hesap kullanıcılarına yönelik çoklu profil ya da aynı profilden farklı kullanıcıların erişimi gibi pek çok kolaylık sağlandı. Ancak bu durum Netflix'in paylaşılma sürecinde bir karmaşıklık ortamına neden oldu. Farklı hanelerde Netflix şifre paylaşımı yapıldığı için yatırımda kısıtlamaya gidildiği yeni program ve filmlerin oluşabilmesinin zorlaştığı ifade edildi. Yeni Özellik Belirli Ülkelerde Test Edilecek! Netflix bu yenilik için ön bir test aşaması sunacak. Test önümüzdeki birkaç hafta içerisinde gerçekleşecek ve yalnızca Şili, Peru ve Kosta Rika ülkeleri yer alacak. Yapılacak test aşamasının ardından uygulanabilirliği kontrol edildikten sonra yaygınlaşacak.

Yapılan planlamada ise Netflix'in düşündüğü yöntem şudur: “Aynı hane içerisinde yaşamadığı halde tek bir Netflix şifresi ile platformu kullanmaya çalışan 2 kişi üzerinden durum düşünülürse; makul bir ücret istenerek platformun 2 kişi tarafından tek hesapta kullanılması sağlanacak. Her bir ek üyesi için özel bir profil ve kişiselleştirme seçeneği sunulacak. Bu sayede her kişi kendisine ayrı oturum açabilecek ve kendine özel şifreyi kullanabilecek. Testin İlk Kez Uygulanacağı Ülkelerde Ücretler Ne Kadar? Netflix'in yeni düzenlemesinin uygulanacağı ilk 3 ülke arasında yer alan Şili, Kosta Rika ve Peru için ücretler belli oldu. Netflix sahibi olmak isteyen Şili vatandaşları 2.98 dolar ödüyor. Peru'da bu rakam 2.11 dolar, Kostarikada ise 2.99 dolar ödeyerek Netflix kullanımına başlanabiliyor. Yapılacak yenilikle beraber tek bir hesaba eklenecek iki kullanıcı için daha uygun bir fiyat aralığı belirlenecek. Şifre Paylaşımına Daha Önceden İzin Veriliyordu! Arka planda ise aslında Netflix'in yasal hüküm ve koşullarının sunulduğu, kurumsal haklarının yer aldığı maddelerde şifre paylaşımı mümkün gözükmüyor. Ancak yeterli önlemler alınmadığı için bu rahatlıktan faydalanılabiliyordu. Bu süreçteki rahatlıklarını kendileri de 2016 yılında dile getirmişti. Netflix şirketi kullanıcılara yönelik olarak “Şifrelerin satışını yapmadığınız müddetçe paylaşabilirsiniz” açıklamasında bulunmuştu. Son zamanlarda maliyetlerde çoğalan artıştan kaynaklı olarak böyle bir uygulamaya gidiliyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.