SON DAKİKA
Hava Durumu

Müjdeli haber EPDK'dan geldi! Doğalgaz faturası 3 ay ertelenebilecek! Fatura ödemesi 4 ay taksite bölünebilecek!

Haber Giriş Tarihi: 25.03.2022 12:03
Haber Güncellenme Tarihi: 25.03.2022 11:11
https://gazetebanka.com/
Müjdeli haber EPDK'dan geldi! Doğalgaz faturası 3 ay ertelenebilecek! Fatura ödemesi 4 ay taksite bölünebilecek!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu doğalgaz faturaları ile ilgili yeni bir düzenleme yapıldığını duyurdu. Yapılan açıklamada oluşan fatura borçlarına yönelik olarak belirli şartları karşılayan kişilerin 3 aylık süre boyunca ödeme yapılmasa da fatura borcundan kaynaklı olarak doğalgaz kesintisi yaşayamayacağı duyuruldu. Bunun yanı sıra bu tarz abonelere yönelik olarak 4 aya kadar doğalgaz faturasına taksit yapma imkanı da sunuluyor. EPDK Doğalgaz Tüketim Hizmetini Tamamen Değiştirdi! Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun dün kabul ettiği Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri yönetmeliği kapsamında yer alan yeni düzenlemeler artık gündemde yer alacak. Yönetmelik kapsamında doğalgaz tüketicilerine sunulan ödeme kolaylıkları dar gelirli ve zor durumda bulunan ailelere bir nebze olsun yardım sunacak. Amaçlanan ise müşterilere sunulan hizmette kaliteyi artırabilmek. Yer yer yaşanan tesisattaki problemlere yönelik mağduriyetleri giderebilmek. Doğalgaz Aboneleri Taksitle Geri Ödeme Yapabilecek

Yeni düzenleme kapsamında ele alınan ilk madde taksitle geri ödeme yapabilme fırsatı. Doğalgaz tüketimine uygulanan 3 taksit fırsatı ile geri ödemede kolaylık sunulacak. Çalışılan banka istediğinde bu taksit oranını yükseltebilecek. Talep edildiğinde kredi kartlarına yönelik olarak yalnızca taksitlendirme fırsatı sunuluyor.

Abonenin ödemesi gereken güvence bedelinin taksitli olarak ödeme fırsatı da sunulan yenilikler arasında. Vade farkı konmadan en az 6 eşit taksit ile ödeme yapılabilecek. 3 Ay Boyunca Fatura Ödenmezse Doğalgaz Kesilmeyecek! Yapılan bir diğer yenilik ise kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda bulunan 65 yaş üstü yaşlılar ön planda tutuluyor. Bunun dışındaki şartları karşılayan ve belirli bir grupta yer alan kişilere yönelik olarak 3 ay boyunca fatura ödenmediği halde doğalgaz kesilmeyecek. Bu kişiler istediğinde ödeyemedikleri borçlar içinde taksitlendirme talebinde bulunabilecek. Bu kişilerin taksitlendirme süreleri ise 4 ay olarak belirlendi. Erteleme ve Taksitlendirme Fırsatından Kimler Yararlanabilir? Yapılan düzenlemede önemli olan belirlenen şartları karşılayabilmek. Yapılan yeni düzenleme şu kişileri kapsıyor:
  • 65 yaş üstü doğalgaz aboneleri
  • Yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmeleri için cihaza bağlı olanlar
  • Şehit ve gazi yakınları
Yeni Sistem ile Doğalgaz Faturalarına Daha Kolay İtiraz Edilebilecek! EPDK'nın yeni tasarısı içerisinde dağıtım şirketlerine yönelik abonelerin erişebilecekleri yeni bir internet sitesi kurulması planlanıyor. Kurulacak bu sistem içerisinde kişinin son 3 yıla ait tüketim sorgulaması yapabilmesi ya da faturasını hesaplayabilmesi mümkün olacak. Elektronik olarak fatura bildirim tercihinde bulunabilecek ve tüketici mobil hatta yönlendirme yapabilecek.

Bu sisteminde aracılığı ile aboneler doğalgaz faturalarına itiraz etmek istediklerinde elektrik ve su faturalarının aracılığı ile de düzeltme yapılması sağlanacak. Faturaya itiraz etmek isteyen kişiler için de bir iyileştirme yapıldı. Faturanın son tarihi uzatıldı. Kurulan Sistem ile Kişiye Mesaj Gelecek! Kurulacak yeni sistemde var olan kullanıcılar evde bulunmadıklarında yapılan işlemler hakkında müşterinin kayıtlı telefon numarasına mesaj gelecek ve bu zorunlu tutulacak. Sistem içerisinde Sıkça Sorulan Sorular adlı bir bölüm oluşturularak tüketilen faturalara yönelik bağlantı bedeli hesaplamaları, güvence bedeli gibi pek çok soruya yönelik cevabın bulunabileceği bir alan oluşturulacak. Aniden Doğalgazı Durdurmak Yasaklanıyor! Ödenmemiş faturalar bulunuyorsa tüketim miktarı hesaplandığında sayaç açma kapama bedelinin 3 katını geçmiyorsa doğalgazı durdurulmak yasaklanıyor. Ancak 3 ay geçtikten sonra hala ödeme yapılmıyorsa doğalgaz kesintisi yapılabilecek.

Kişi talep ettiğinde bağlantı bedelini geri iadesini isteyebilecek. Talep oluşturulduktan sonra 5 gün içerisinde kişiye geri yatırılacak. Tek şart doğalgaz servis hattının daha yapımına başlanmamış olmasıdır. Sayaç Okuma Süresi Uzatılıyor! Yeni düzenlemede sayaç okuma sürelerine geldi. 15 Mayıs ve 15 Ekim tarihleri arasında tüketicilerin sayaç okumaları 2 ayda bir yapılması kararı alındı. Abonelerin mağduriyetini engelleyebilmek, müşteri ve iç tesisat firması arasında sorunun yaşanmasına engelleyebilmek için dağıtım şirketlerinin belirlediği asgari hükümlerin bulunduğu iç tesisat örnek sözleşmesi ile birlikte sigorta poliçesi dağıtım şirketinin yer aldığı internet sitesi üzerinde bulunacak.

https://gazetebanka.com/bakan-nebatiden-elektrik-faturasi-aciklamasi-elektrik-faturalarina-yeni-indirim-mi-geliyor-elektrik-faturasi-tarifelerinde-son-durum/35477/
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.