SON DAKİKA
Hava Durumu

Motorinin hacmi daralıyor, kıtlık yakın! Akaryakıt rezervleri 40 gün içinde bitebilir!

Haber Giriş Tarihi: 26.03.2022 12:12
Haber Güncellenme Tarihi: 26.03.2022 10:15
https://gazetebanka.com/
Motorinin hacmi daralıyor, kıtlık yakın! Akaryakıt rezervleri 40 gün içinde bitebilir!

Rusya ile Ukrayna savaşında Rusya’ya yönelik uygulanan yaptırımlar petrol, doğalgaz akaryakıt iletişimini keserek yaptırım uygulamaya çalışan Avrupa ülkeleri enerji tedariğinde problemler yaşamaya başladı. Açıklanan haberlere göre kıtada 40 günlük motorin stoğu kaldığı söyleniyor. Ülkeler ise Rusya dışında farklı alternatif yolları arama peşinde. Almanya'ya Yakıt Teslimatına Kısıt Geliyor! Avrupa'da akaryakıta yönelik büyük bir endişe hakim oldu. Amerika merkezli finans ajansı Bloomberg tarafından yapılan son dakika açıklamasında “Yalnızca 40 günlük yakıt tedariki kaldı motorin stokları tükeniyor” haberinde bulundu. Bu durumun en önemli nedeni devam eden savaş sürecinde petrol şirketlerinin artık Rusya'dan tedarik etme yönünde bir uzaklaşma kararı almaları oldu. Avrupalı petrol şirketleri artık daha çok Orta Doğu ülkelerini tercih etmeye başladı. Tüm bu gelişmelerle birlikte Almanya'ya farklı markalar tarafından teslimat kısıtı geldi. Shell, Total ve BP gibi markalar Almanya’ya yakıt tesliminde kısıtlama gibi bir süreci başlattı. Motorinde Kıtlık Süreci Farklı Sektörleri de Etkileyecek!

Rusya ve Ukrayna savaşı içerisinde olmadan önce Avrupa'da yaklaşık yüzde 20 civarında ithalat Rusya'dan gerçekleştiriliyordu. Uluslararası Enerji Ajansı açıklamada bulundu. Avrupalı ülkelerde depolanmış olan motorin miktarı 274.4 milyonu varili buldu. Bu rakam 40 günlük talebi karşılamaya yetiyor.

Stoklarda 40 günlük talebi karşılayacak yakıt eğer yeniden üretim aşamasına geçilmezse ya da ithal edilmezse bitmeye doğru gidecek. Ancak şu anda Avrupalı ülkeler Rusya dışındaki farklı kaynaklardan ithal etme sürecine devam ediyor.

İleriye dönük olarak bakıldığında yakıtta yaşanabilecek kıtlık yalnızca araçlar için değil motorin ile çalışan endüstri kuruluşlarında, tarım, lojistik ve inşaat alanlarında da beklenmeyen bir etkiye neden olabilecek. Motorin Sıkıntısında Rakamlar Her Avrupa Ülkesinde Farklı Açıklanan verilerde Avrupa ülkelerinde motorinin aynı oranda bulunmadığı ifade edildi. Danimarka ve Finlandiya için 6 aylık stok bulunurken; İngiltere ve Norveç için bu 30 gün olarak kayıtlara geçti. İngiltere ithalatın üçte biri oranını Rusya'dan temin ediyor olduğu için farklı kaynaklara yönelme durumu söz konusu oldu. Almanya'da bu süreç biraz daha ciddi. Avrupa'dan çok motorin tüketiciliği yapan Almanya şu anda motorinin büyük bir çoğunluğunu İtalya ve Fransa'dan sağlamaya çalışıyor. Doğu ülkeleri tamamen Rusya'ya bağımlı durumda. Eğer petrol akışı durursa Almanya'da ciddi yakıt sıkıntısı meydana gelebilir.

https://gazetebanka.com/petrolde-artis-suruyor-arz-endisesi-petrol-fiyatlarini-yukseltiyor-yeni-yaptirimlar-piyasalari-altust-edecek/35715/
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.