SON DAKİKA
Hava Durumu

MIT profesörlerinden bir enteresan keşif: Geleceğin petrolü için çözüm aslında 140 yıl geçmişte!

Haber Giriş Tarihi: 19.03.2022 05:48
Haber Güncellenme Tarihi: 19.03.2022 01:46
https://gazetebanka.com/
MIT profesörlerinden bir enteresan keşif: Geleceğin petrolü için çözüm aslında 140 yıl geçmişte!

Geleceğin petrolü ya da beyaz altın olarak tanımlanan ve akıllı telefonlardan elektrikli araba teknolojisine kadar her alanda kendisine kullanım alanı bulan lityum-iyon pillerle ilgili bilim insanlarından muhteşem bir buluş geldi! Masraflı ve çevreye zararlı olan lityum-iyon pillere alternatif arayan bilim insanları, herkesi şaşkına çeviren bir keşfe imza attı. Alternatif tam 140 yıl geriye işaret ediyor! ÇÖZÜM 1878 YILINDA SAKLI Hayatımızın önemli bir bölümünde yer alması beklenen ve elektrikli araçlarla ilgili özellikle menzil konusunda çözümler aranan lityum-iyon pillerle ilgili bilim insanları, çözümü geçmişte buldu! Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) bir ekip, 1878 yılında icat edilen demir-hava pillerinin, lityum-iyon pillere göre aynı maliyetin çok daha küçük bir kısmı ile çok daha yüksek enerji yoğunluğu barındırdığını ortaya koydu! Şaşırtıcı buluş paslanma sebebiyle teknolojinin kullanılmasını elverişsiz kılsa da çözüm bulundu. Ters paslanma! TERS PASLANMA SÜRECİNDE KÜÇÜK DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI MIT’den bir ekip, yeni tasarımın enerji depolayıp boşaltması önündeki en büyük engel olan paslanma sorununa yenilikçi bir çözüm geliştirdi. Ekip, ters paslanma olarak bilinen süreçte yaptığı değişiklikle sorunun çözüleceğini iddia ediyor. Ekipten elektrokimya profesörü Yet-Ming Chiang, “Demir-hava pilleri, enerji depoları olarak ticari bakımdan büyütebilir ve yüzyıl ortasına kadar iklim değişikliğinin hafifletilmesine fayda sağlayabilir” ifadeleri ile buluşun önemine değindi. PİLİN PASI NASIL GİDECEK? Paslı piller için dile getirilen ters paslanma süreci esasen basit bir tersine çevirme ile özetlenebilir. Pildeki elektrik akımı tersine çevrildiğinde pilin pası giderilmektedir. Bu yöntem basit olsa da sağladığı faydanın faturası herkesi heyecanlandırmaya yetti!

Lityum-iyon pillerin kilowaat-saat başına 200 dolarlık bir maliyeti bulunuyor. Demir-hava pili ise maliyeti 20 dolara düşürürken, tam 100 saat süresince temiz elektrik sağlanmasına imkan tanıyarak çevresel endişeleri de iyileştirici bir etki gösteriyor.

Bahsi geçen demir-hava pilleri, 1930 ve 1960’lı yıllarda farklı teknolojilerde kullanılmış fakat verimsiz olduğu gerekçesi ile terk edilmişti. Profesör Chiang ise buluşlarının yenilebilir işlemler için enerji depolamada devrim yaratabileceğini iddia ederek bir adım ileri gitti ve Form Energy ismi ile bir girişim kurdu. Bu girişim, teknolojinin daha fazla gelişmesi ve ticarileşmesi için çalışacak. Böylece sıfır karbonlu enerji çözümlerinde hızla ilerleme hedefine daha da yaklaşılacağına inanılıyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.