SON DAKİKA
Hava Durumu

Milyonlarca Emeklinin ve Memurun Gözü Enflasyon Farkında! Temmuzda Maaşlara Ne Kadar Zam Yapılacak?

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2022 12:04
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2022 10:37
https://gazetebanka.com/
Milyonlarca Emeklinin ve Memurun Gözü Enflasyon Farkında! Temmuzda Maaşlara Ne Kadar Zam Yapılacak?

Son dönemlerde küresel alanda yaşanan ekonomik sorunlar ülkemizde de ciddi anlamda hissedilir hale geldi. Ev kiralarından gıda fiyatlarına, akaryakıttan faturalara gelen fahiş fiyat artışları vatandaşı geçinmekte zorluyor. Özellikle emekliler daha düşük maaş aldıkları ve genel olarak ek gelirleri olmadığı için bu geçim sorunu emekli grubunu daha çok etkilemekte.

Memur ve emekliler her yıl temmuz ve ocak aylarında maaş zammı alıyorlar. Bu sene farklı olan ise enflasyon oranının son yılların en yüksek seviyelerine çıkması. Yılın ilk 5 ayı enflasyon oranı yüzde 35, 64 olarak belirlenirken enflasyon farkı ise 28,14 olarak hesaplanmakta. Bu enflasyon farkına ek olarak memurlara yüzde 7 toplu sözleşme farkı verilmekte. Toplu sözleşme farkı da eklenince memurlara yüzde 35 oranında enflasyon oranı farkı hesaplanmakta. Net sonuçların belli olması için temmuz ayında açıklanacak 6 aylık enflasyon oranı ile bu oranın ne kadar olacağı belli olacak. 5 Aylık Enflasyon Oranı Zammı Ne Kadar Olacak?

TÜİK verilerine göre;

5 aylık enflasyon farkı oranı yüzde 28,14 olarak hesaplanmakta

5 aylık enflasyon oranı ile emekli zammı yüzde 35, 64 olarak hesaplanırken,

5 aylık memur zammı yüzde 35,14 olarak hesaplanmakta. Temmuz Ayı Zammından Sonra Memur ve Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak? Yapılan 6 aylık enflasyon oranı açıklaması tahminlerine göre temmuz ayı maaş zammı ise;
  • 6 aylık enflasyon tahminlerine göre en düşük memur maaşı 8.927 TL
  • 6 aylık enflasyon tahminlerine göre en düşük memur emeklisi maaşı 5.969 TL
  • Bak-kur esnaf en düşük maaş 4.117 TL
  • 2000 öncesi emekli olan SSK’lıların alacağı en düşük maaş 4.597 TL olarak hesaplanmaktadır.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in Açıklamaları

Milyonlarca memur ve emeklinin alacağı zam oranı daha şimdiden yüzde 28,14 oranında fark alacağı hesaplanmış durumda. Söz konusu enflasyon oranlarından sonra Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklamalarda bulundu. Bakan çalışanların haklarının korunacağına vurgu yaptı. Temmuz ayında açıklanacak 6 aylık enflasyon oranından sonra memur ve emeklilerin enflasyon farkına karşı düzenlemelerin yapıldığını ve sadece memurlar için değil işçilerin ve emeklilerinde çalışma kapsamında olduğunu belirtti.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.