SON DAKİKA
Hava Durumu

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor: Biriken SSK primlerini almanız mümkün! SGK'da biriken primlerinizi sorgulamanız gerekiyor!

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2022 16:43
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2022 16:43
https://gazetebanka.com/
Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor: Biriken SSK primlerini almanız mümkün! SGK'da biriken primlerinizi sorgulamanız gerekiyor!

SSK kurumunda biriken paranın alınabilmesi için kurum başvurusu yapılmalıdır. Bir dilekçe ile yapılacak başvuru sonrasında biriken tutarın hesaba iadesi gerçekleşir. Sosyal Sigorta kurumunda biriken paranın alınabilmesi için çalışma süresine bağlı prim hesabının yapılması gerekir. Ardından yapılacak başvurular değerlendirilir. SSK Biriken Para için Kimler Başvuruda Bulunabilir? SSK tarafından sunulan birikmiş paranın alınabilmesi için kişinin emekli sandığına bağlı olarak belirli bir süre aktif çalışma yaşantısının bulunması gerekir. SSK ile SGK'nın tek bir kurum olarak çalışmaya başlaması kapsamında TC vatandaşı olup devlet memuru olarak çalışmış olan kişiler birikmiş parayı talep edebilecek.

Toplu paradan; kamuya bağlı olarak iş sektöründe çalışan ya da kurum yöneticileri başvuruda bulunarak yararlanacak. Yapılacak başvuruda biriken para emekli olmak isteğinde bulunan fakat gerekli şartları karşılamadığı için emeklilik süreci tamamlanmayan kişilere sunulacaktır. SSK Biriken Para Başvuruda Aranan Şartlar Nelerdir?

SSK primi kavramı Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde çalışma gösteren kişileri kapsar. Emekli olmak isteyen kişiler için sunulan prim günü ile birlikte yaş şartı karşılanmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu aktif çalışma yaşantısı bulunan kişinin maaşı ve çalışma süresini göz önünde bulundurarak prim hesaplaması yapar. Bu hesaplama sırasında kişiye ait Sigorta Hizmet Döküm belgesi incelenir. Çalışılan süre ve prim ödemeleri bu belge üzerinde görülebilir. SSK Birikmiş Para Başvuruları Nereye Yapılır? SSK'da aktif çalışma yaşantısı bulunan ve düzenli olarak primleri ödenen kişinin SGK'da biriken para için başvuruda bulunması mümkündür. Başvuru talepte bulunacak olan kişi tarafından bizzat gerçekleştirilir. Tüm talepler Sosyal Sigorta Kurumu aracılığı ile yapılır. Telefonla ya da online platform aracılığı ile başvuru işlemi gerçekleştirilemez. Kişinin kuruma giderek dilekçe ile talepte bulunması gerekir. SGK'dan Toplu Para Nasıl Alınır? Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından toplu para alımı için başvuru sırasında aranan şartların yerine getirilmesi gerekir. Başvuru kişi tarafından doğrudan kuruma bir dilekçe ile sunulmalıdır. SGK'dan talep edilecek toplu para için dilekçe ile yapılan başvuru sonrasında sistemde kayıtlı banka hesabına para aktarımı gerçekleşir.

Yapılan başvuru sonrasında bireysel olarak tutarın kişiye elden sunulması mümkün değildir. Toplu ödemeler banka hesabı ile gerçekleşir. Kişinin sistemde kayıtlı bir banka hesabı bulunmuyorsa yapılacak toplu para ödemesi PTT kurumu aracılığı ile sağlanır.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.