SON DAKİKA
Hava Durumu

Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren sonuç açıklandı! Yargıtay emsal bir karara imza attı! İkinci el araçların hasar değer kayıpları...

Haber Giriş Tarihi: 26.09.2022 23:11
Haber Güncellenme Tarihi: 26.09.2022 15:50
https://gazetebanka.com/
Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren sonuç açıklandı! Yargıtay emsal bir karara imza attı! İkinci el araçların hasar değer kayıpları...

Ekonomi piyasalarının yukarı yönlü hareketleri sebebi ile fahiş rakamlara ulaşan sıfır ve ikinci el araç fiyatları hem tüketicilerin hem de geçimini ilgili pazardan sağlayan satıcıların ellerini kollarını bağladı. Hali hazırda yüksek fiyatlardan satışa sunulan ikinci el araçların hasar tespit tutanakları dahi araçların fiyatlarında ciddi düşüşlerin telaffuz edilmesini sağlayamadı.

İkinci el araç satışında dikkat edilen en önemli konu başlıklarından birisi olan hasar kayıtları, sıklık ile mahkemelere konu olmaya başladı. Genel olarak sigorta şirketleri ile araç sahipleri arasında geçen davalar, gündemde büyük yer kaplarken kararların alışık olunan sonuçlara bağlanması tüketicileri de mağdur etmeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde görülen yeni bir hasar değer kaybı mahkemesinde şaşırtan bir durum yaşandı. Yargıtay, sigorta şirketine dava açan araç sahibi hakkında emsal bir karar verdi. YARGITAY’A TAŞINDI! Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir trafik kazası sonrasında araç sahiplerini son derece yakından ilgilendiren bir karara işaret edildi. Kazaya karışan araçların değer kayıplarına yönelik yaşanan tartışmalar Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi’ne taşındı. SİGORTA ŞİRKETİNE DAVA AÇTI!

Maddi hasarın oluştuğu trafik kazası sonrasında kazaya karışan taraflar, araçlarında meydana gelen hasarları onarabilmek adına arayış içerisine girdiler. Şahsi aracın büyük oranda maddi hasar oluşan araç sahibi, yüzde yüz kusurlu olduğu tespit edilen aracın trafik sigorta poliçesini düzenlemiş olan sigorta şirketine araçta gözlenen değer kaybının karşılanması amacı ile dava açtı.

Sigorta şirketine ilgili konuya ilişkin dava açmak üzere Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvuruda bulunana araç sahibi araçta oluşan değer kaybının temerrüt tarihinden itibaren işleyecek olan reeskont faizi ile birlikte davalıdan tahsil edilmesini talep etti. Davalı avukatı ise söz konusu davanın reddini savundu.

Asliye Ticaret Mahkemesi’ne konu olan dava için mahkeme, toplanmış olan deliller ve kabul edilmiş olan bilirkişi raporu gereğince davanın reddedilmesine karar verdi. Kararın kesinleşmesi ile birlikte devreye Adalet Bakanlığı girdi. Bakanlık, verilmiş olan kararın kanun yararına bozulmasına işaret etti. Dava dosyasının Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi’ne taşınması ile birlikte milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren emsal bir karar ortaya çıktı. YARGITAY KARARINI VERDİ! Yargıtay 4’üncü Hukuk Dairesi’ne taşınmış olan dava dosyası için karar verildi. Yargıtay’ın emsal kararında şu ifadeler yer aldı: “Yargıtay’ın uygulamasına göre değer kaybı, kazaya karışan aracın onarılmasından sonraki değeri ile hasar almadan önceki değeri arasındaki farka ilişkin olup, araçta ortaya çıkan değer kaybını belirler iken aracın yaşı, modeli, markası ve hasar aldığı bölgeleri göz önünde bulundurularak aracın kaza tarihinden önceki ikinci el satış değerinin tespit edilmesi ve arada oluşan fark göz önüne alınmaktadır. Bilirkişi raporunda yer alan Yargıtay uygulamasına göre hesaplama yapan seçeneğin yerine, genel şartlar kapsamında hesaplama yapan seçeneğin hükme esas alınması doğru olmayı, bakanlığın kanun yararına bozma talebinin kabul edilmesine karar verilmiştir.”

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.