SON DAKİKA
Hava Durumu

Microsoft, Rusya'daki tüm yeni ürün ve hizmet satışlarını askıya aldı

Haber Giriş Tarihi: 04.03.2022 23:07
Haber Güncellenme Tarihi: 04.03.2022 22:04
https://gazetebanka.com/
Microsoft, Rusya'daki tüm yeni ürün ve hizmet satışlarını askıya aldı

Microsoft Başkanı ve Başkan Yardımcısı Brad Smith bugün bir blog yazısı aracılığıyla , ülkenin Ukrayna'yı "haksız, sebepsiz ve yasa dışı" işgalinin ardından Microsoft'un "Rusya'daki tüm yeni Microsoft ürün ve hizmet satışlarını" askıya alacağını duyurdu. Şirket belirli ürünlere isim vermedi ancak Windows ve Office yazılımları, Surface ve Xbox donanımları, Azure bulut bilişim hizmetleri ve OneDrive ve Xbox Game Pass gibi tüketici hizmetleri kapsamlı bir yasak kapsamına girecek.

DAHA ÖNCE APPLE DA SATIŞLARI DURDURMUŞTU Microsoft, ülkenin Ukrayna'yı işgali devam ederken Rusya'da satışları resmi olarak durduran büyük teknoloji şirketlerinden ilki değil. Apple bu hafta başlarında ürünlerinin satışını durdurdu ve Google dün Rusya'da reklamları askıya aldı . Microsoft dahil olmak üzere birden fazla teknoloji şirketi, RT ve Sputnik gibi Rus devlet medya kuruluşlarından gelen içeriği engelledi, şeytanlaştırdı veya önceliklerini kaldırdı. Ve bazı oyun şirketleri , işgal devam ederken Ukrayna hükümetinin oyunlarının Rusya'daki satışlarını durdurma taleplerini dikkate aldı.

Microsoft, bu haftanın başlarında Ukrayna ve Avrupa hedeflerine yönelik kötü amaçlı yazılımları ve diğer siber saldırıları durdurma çabalarını ayrıntılandıran ayrı bir blog yazısı yazdı. Bugünkü gönderi, şirketin bu konulara odaklandığını yineliyor.

Smith, "Savaş başladığından bu yana, Rusya'nın 20'den fazla BT ve finans sektörü kuruluşuna karşı yıkıcı veya yıkıcı önlemler konumlandırmasına karşı hareket ettik" dedi. "Birkaç ek sivil alanı hedef alan siber saldırılara karşı da harekete geçtik. Sivillere yönelik bu saldırıların Cenevre Sözleşmesi'ni ihlal ettiği konusundaki endişelerimizi kamuoyuna bildirdik."

MEVCUT MÜŞTERİLER ETKİLENMEYECEK Microsoft'un açıklamasında "yeni satışlar" ifadesinin kullanılması, muhtemelen mevcut müşterilerin etkilenmeyeceği anlamına geliyor, ancak Microsoft, işgalin başlamasından bu yana bu hükümetlerin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlara uymak için ABD, AB ve İngiltere hükümetleriyle birlikte çalıştığını söylüyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.