SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası KKM sistemindeki o maddeyi değiştirdi: “1 Aralık 2021-30 Eylül 2022” ibaresi eklendi!

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2022 22:14
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2022 17:48
https://gazetebanka.com/
Merkez Bankası KKM sistemindeki o maddeyi değiştirdi: “1 Aralık 2021-30 Eylül 2022” ibaresi eklendi!

Merkez Bankasının yeni düzenlemesi ile şirket ve tüzel kişilere yönelik Kur Korumalı Mevduat hesabında değişikliğe gidilmesi kararı alındı. Yapılacak değişiklik öncesinde 31 Aralık 2021 tarihi ile 30 Eylül 2022 tarihleri arasında herhangi bir bankada mevcutta bulunan Sterlin, Euro ve Dolar hesaplarına yönelik TL'ye çevirme işlemi yapılabilecek.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Kur Korumalı Mevduat hesabına yönelik tüzel kişilik başlığı altında yeni bir değişiklik yaptığını açıkladı. Şirketler ve tüzel kişiler 30 Eylül tarihine kadar herhangi bir tarihte bankalarda mevcutta bulunan Sterlin, Dolar ya da Euro hesaplarını Türk lirasına çevirebilecek. “1 ARALIK 2021 VE 30 EYLÜL 2022” İBARESİ EKLENDİ! Türk Lirası Mevduat ve Katılım hesaplarının dönüşümünü desteklemek adına yapılan açıklama Resmi Gazetede yerini aldı. Gazetede açıklanan açıklama ise şu şekilde oldu: “Yurtiçi yerleşik kişilerin bankalardaki yurtiçi yerleşik tüzel kişilerin ise 1 Aralık 2021 ile 30 Eylül 2022 tarihleri arasındaki herhangi bir bankada mevcutta bulunan İngiliz sterlini, ABD doları ve Euro cinsinden döviz tevdiat hesabı ve katılım fonu hesabı bakiyeleri hesap sahibinin talep etmesi halinde dönüşüm kuru üzerinden Türk lirasına çevrilebilecek.” RESMİ GAZETE KARARI İLE 30 EYLÜL'E UZATILDI!

Daha önceden tüzel kişilerin Kur Korumalı Mevduat Hesabı sistemine dahil olmasını sağlayacak bu düzenleme 31 Aralık 2021 tarihi olarak sabitlenmişti ve bankalardaki döviz hesap kullanıcıları için geçerliliği olmuştu. Ancak bu süre Ardından 30 Haziran tarihine kadar çekildi. 30 Haziran 2022 tarihine kadar işlem yapabilme fırsatı sunuldu. Resmi Gazetede alınan yeni karar doğrultusunda süre 30 Eylül tarihine kadar uzatıldı. TÜZEL KİŞİLER KKM MEVDUAT HESABINI TL’YE DÖNÜŞTÜREBİLECEK! Alınan yeni karara göre yurtiçi yerleşik tüzel kişilerin KKM mevduat hesaplarında yer alan tutarlara yönelik işlem yapabilmesi Haziran'a kadar sınırlandırılmıştı. Mevcutta bulunan hesapların sınırı Eylül ayı sonuna kadar uzatıldı. Tüzel kişilerin döviz hesabı ve döviz cinsinden katılım fonu hesap bakiyesi talep ettiklerinde dönüşüm kuru üzerinden var olan tutarı Türk lirasına çevirebilecek.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.