SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası Haziran Ayı Enflasyon Tahmini Belli Oldu! Emekli ve Memur Maaşlarına Temmuz Ayında Yüzde 40,25...

Haber Giriş Tarihi: 18.06.2022 16:03
Haber Güncellenme Tarihi: 18.06.2022 14:23
https://gazetebanka.com/
Merkez Bankası Haziran Ayı Enflasyon Tahmini Belli Oldu! Emekli ve Memur Maaşlarına Temmuz Ayında Yüzde 40,25...

En son sene başında açıklanan 2021 yılı enflasyon verileri ışığında belirlenen ve sonrasında düzenlenen kabine toplantısı ile birlikte ek zam tanımlanan memur ve emekli maaşlarının yılın ikinci zammının belli olması için sayılı günler kaldı. İkinci zammı 2022 yılının 6 aylık enflasyon verisine göre alacak olan memur ve emekli maaşı zamları için tahminler de yapılmaya başlandı.

Son olarak açıklanan mayıs ayı Türkiye İstatistik Kurumu enflasyon verileri ile birlikte yılın 5 aylık enflasyon rakamları netleşti. Memur ve emekli maaşlarının alacakları temmuz zammı için ihtiyaç duyulan son bir enflasyon verisinden önce ise Merkez Bankası tarafından düzenlenen Piyasa Katılımcıları Anketi neticesinde 6 aylık enflasyon tahmini yapıldı ve memur ile emekli maaşı zammına ilişkin ortalama bir oran açıklandı. 5 Aylık Enflasyon Verisi Belli Oldu!


Haziran ayının başında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan mayıs ayı enflasyon verileri ile birlikte yılın ilk 5 ayına ait olan enflasyon verisi tamamlanmış oldu. Açıklanan 5 aylık enflasyon verisine göre Bağ- KUR ve SSK emeklileri maaşlarına yüzde 35,64, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına ise yüzde 35,14 oranında zam yapılacağı kesinleşmiş oldu. Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi Enflasyon Tahmini Belli Oldu!
Merkez Bankası tarafından düzenlenen Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçları belli oldu. Açıklanan tahmin sonuçlarına göre anket katılımcılarının haziran ayı enflasyon beklentileri yüzde 37,7 olarak belirlendi. Bu tahminin gerçekleşmesi durumunda 2022 yılının 6 aylık enflasyon oranı yüzde 40,75’e ulaşacak. Emekli ve Memur Maaşları Ne Kadar Zamlanacak?
Merkez Bankası tarafından düzenlenmiş olan Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçlarına göre açıklanan yüzde 40,75’lik 6 aylık enflasyon tahminin gerçek olması durumunda memur ve memur emeklileri maaşları yüzde 40,25 oranında temmuz zammı alacak.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.