SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası Faiz Kararını Sabit Tuttu! Ekonomist Remzi Özdemir Dolar Kurundaki Son Durumu Yorumladı: "Türkiye'de Kur Krizi Yaşanabilir"

Haber Giriş Tarihi: 24.06.2022 22:02
Haber Güncellenme Tarihi: 24.06.2022 18:15
https://gazetebanka.com/
Merkez Bankası Faiz Kararını Sabit Tuttu! Ekonomist Remzi Özdemir Dolar Kurundaki Son Durumu Yorumladı: "Türkiye'de Kur Krizi Yaşanabilir"

Yeni çağ gazetesinde ekonomist olarak olarak yazarlık yapan Remzi Özdemir ülkedeki son süreci ele aldı. Yaptığı çarpıcı tahminler Merkez Bankasının aldığı karar ile birlikte tansiyonu yükseltti. Bu durum Türkiye'de kur krizinin fitilini ateşleyecek. "Dolar Kıtlığı Yaşayabiliriz"
Merkez Bankası geçtiğimiz gün açıkladığı haber ile yüzde 14'lük faizi sabit tuttuğunu belirtti. Geçtiğimiz yıl yapılan son toplantılar ile birlikte toplamda 500 baz puan indirime gidilmişti. Bu yıl ise rakamlarda hiçbir oynama yapılmadı. Merkez Bankasının yükselen enflasyona karşı aldığı bu kararı Remzi Özdemir çarpıcı bir şekilde yorumladı. "Önümüzdeki süreçte dolar da kıtlık yaşayabiliriz" dedi. "Dünyanın Tersine Hareket Ediyor"


Remzi Özdemir; "Eğer gökten dolar yağmazsa önümüzdeki 2 ayı bile bulmadan süreç zorunlu olarak son bulacak ve büyük bir dolar kıtlığı yaşanacak" dedi. Merkez Bankasının aldığı bu kararı "Dünyanın tersine hareket ediyor" diyerek yorumladı. "Sabit Faiz Kur Krizini Tetikliyor"
Özdemir: "Şu anda dünyadaki en refah ülkelerden biri olan Norveç dahi ülkesinde faiz artırımı yapıyor. Merkez Bankası ise böyle bir ortamda rakamları sabit tutuyor. Bu durum Türkiye'yi adım adım bir krize sürükleyecek" dedi.

"Daha da vahim olanı önümüzdeki süreçte Amerika faizi düşürmek isteyecek ve daha agresif bir politika izleyecek. Bu dönemde faiz sabit tutulursa enflasyon 50 puan altında kalır ve bu da kur krizine neden olur" dedi. "Türkiye'yi Aleve Mahkum Ediyor"
Remzi Özdemir'e göre; "Merkez Bankasının bu kararı bir suç. Asıl görevi yangın söndürmek iken Merkez Bankası fiyatlardaki istikrar ile Türkiye'ye aleve mahkum ediyor ve bu durumda esas olan görevini yapmadığı için suç teşkil ediyor" dedi. Türkiye'de görülen kur krizi aslında Eylül ayında başlamıştı. “Merkez Bankası'nın faiz indirme süreci bu dönemde ele alındı ve Türkiye bu tarihten sonra alev alev yanmaya başladı. "Maalesef Dur! Diyen Yok!"
Enflasyon bugün yüzde 73'ü aşmışsa bunu da sorumlu olan Merkez Bankasının faiz kararıdır. Bu keyfidir. Bunu denetleyecek dur diyecek bir mekanizma da yok mudur?” dedikten sonra cevabı yine kendisini veren Özdemir; “Maalesef yok” dedi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.