SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası faiz indirimi kredileri etkilemedi: Konut ve taşıt kredisi faiz oranları ne zaman düşecek?

Haber Giriş Tarihi: 25.08.2022 21:47
Haber Güncellenme Tarihi: 25.08.2022 15:44
https://gazetebanka.com/
Merkez Bankası faiz indirimi kredileri etkilemedi: Konut ve taşıt kredisi faiz oranları ne zaman düşecek?

Kısa bir süre önce Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirimi kararı taşıt ya da konut kredilerine etki etmedi. TCMB politika faizini 100 baz puan indirme kararı almıştı. Bu durum özel bankaların ihtiyaç kredilerinde herhangi bir faiz düşüşünü tetiklemedi. Özellikle etkilemesi beklenen taşıt kredisi faizlerinde henüz bir fark görülmedi.

VATANDAŞ KONUT VE TAŞIT KREDİSİ FAİZ İNDİRİMİNDEN UMUTLU!

TCMB faiz kararını açıkladıktan sonra sadece ihtiyaç kredilerinde en fazla 30 baz puanlık indirim yaşandı. Bunun dışında vatandaşların dört gözle beklediği konut ya da taşıt kredisi faizlerinde henüz bir indirim etkisi görülmedi. Sektör temsilcileri önümüzdeki haftalara dikkat çekiyor. Beklenen müjdeli haber özel bankalar tarafından yakında verilebilir.

FAİZ İNDİRİMİ KARARI SONRASI PİYASALARDA SON DURUM!

TCMB geçtiğimiz hafta politika faizinde 100 baz puanlık düşürme hamlesinde bulundu ve %13 rakamı ön plana çıkarıldı. Gelinen son noktada uygulanan faiz indiriminin konut ya da taşıt fiyatlarına da yansıtılması bekleniyordu. Konu üzerine Hangikredi CEO'su Oray Durmazoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gelinen son durumda oluşan tablo üzerine dikkatleri çekti.

İHTİYAÇ KREDİLERİNDE EN ÇOK 30 BAZ PUAN İNDİRİM YAPILDI!Bankaların ihtiyaç kredilerinde uygulanan 24 ay ve 6 vade sürelerinde ortalama aylık bazda 20-30 puan arası faiz düşürmesi meydana geldi. Fakat bu durum taşıt ya da konut kredilerinde herhangi bir farklılığı gündeme getirmedi. Bankalardan henüz konut kredisi faizlerinde ya da taşıt kredisi faizlerinde bir indirimi söz konusu değil.

“FAİZ İNDİRİMİ HABERİ SONRASI TALEPTE ARTIŞ GÖRÜLMEDİ!”

CEO Oray Durmazoglu konu üzerine şu açıklamalarda bulundu: “Bireysel olarak gelen kredi taleplerinde son 2-3 aydır seviyeler oldukça yüksek. Yapılan açıklamanın ardından faiz indirimi olması bekleniyordu. Fakat rakamlarda bir değişiklik olmazken faiz indirimi sonrasında talepte ekstra bir yükselme olduğu fark edilmedi.”

ÖNÜMÜZDEKİ 2 HAFTADA MÜJDE GELEBİLİR!

Önümüzdeki haftalardaki süreçten umutlu olduğunu belirten CEO Durmazoğlu: “Önümüzdeki 2 haftaya vurgu yaparak bankaların çoğunun indirime girmesini bekliyoruz. Talebin bu nedenle daha da artacağını söyleyebiliriz” diyerek sözlerini tamamladı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.