SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası artırdı! TCMB enflasyon ve  dolar kuru yıl sonu tahmini fırladı!

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2022 15:52
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2022 15:07
https://gazetebanka.com/
Merkez Bankası artırdı! TCMB enflasyon ve  dolar kuru yıl sonu tahmini fırladı!

Merkez Bankası piyasa katılımcılarına yönelik düzenlediği anketin sonuçları belli oldu. Mart ayı için yapılan anket sonuçları piyasalardaki enflasyon kuru ve dolara yönelik yükselişin devam etme eğiliminde olacağı beklentisini fark ettirdi. FED tarafından yayınlanacak faiz beklentisine yönelik TÜFE sonuçlarının da yapılan ankette aynı oranda kaldığı görüldü. 50 Farklı Katılımcı ile Piyasalara Yönelik Tahmin Analizi Gerçekleştirildi! Merkez Bankası 50 farklı katılımcının bulunduğu piyasa katılımcıları anketi sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. İçerisinde Reel ve finansal sektörlere yönelik çok sayıda temsilci ve profesyonel katılımcı yer alan anketin sonuçları düşündürdü.

Özellikle TÜFE beklentisine yönelik yüksek bir artış gözlendi. Geçtiğimiz ay açıklanan rakamlar da Tüfe'ye yönelik yüzdelik tahmin yüzde 2.81 oranındaydı. Yapılan yeni ankette ise bu oran yüzde 4.13'e yükseltildi. Yıl sonu cari TÜFE beklentisi ise yüzde 40.47 olarak gündeme geldi. 12 Aylık ve 24 Aylık TÜFE Beklentisi Açıklandı! Yapılan anket sonuçları bir hayli ilginçti. 12 aylık ara tahmini üzerine yapılan ankette 12 aylık TÜFE beklentisine yönelik artış yüzde 26.43'e yükseldi. 24 aylık tahmin için bu beklenti yüzde 17.03 oldu.

Öncesinde 12 aylık dönem için TÜFE beklentisi 24.83' tü. 24 aylık TÜFE beklentisi ise yüzde 15.42 idi. Verilerde Dolarda Beklenen Tahmini Yükseliş Dikkat Çekti

Ankete katılım gösteren kişiler için dolar beklentisi yıl sonu ve 12 ay sonra oluşan beklentide de yükseliş farkedildi. Yıl sonunda dolar kuruna yönelik beklenti 16.68 olurken; 12 ay sonraki süreç için bu rakam 17.42'ye yükseldi. Yıl Sonu Cari Açık Tahmini Gittikçe Yükseldi! Yapılan önceki anket sonuçlarında yıl sonunda beklenen cari açık 9.5 milyar dolardı. Yeni ankette ise cari açık oranı 21.2 milyar dolara kadar yükseldi. Cari açıktaki beklenti de de epey bir yükseliş gözlendi. Büyüme Beklentisi Gittikçe Azalıyor! Gayri Safi Yurtiçi Hasıla için cari büyüme beklentisi oranı artan rakamların aksine geriledi. Önümüzdeki yıl için beklenti rakamları değişmezken bu yılın büyüme beklentisi 3.7 oranından yüzde 3.4'e kadar düştü. Merkez Bankası Haftalık Vadeli Repo İhalesi Aylık ve 3 Aylık Beklenti Sabit Kaldı! TCMB tarafından repo halinde bulunan ihalenin faiz oranına yönelik aylık ve 3 aylık beklentide yüzde 14 rakamında sabit kaldı. Gazetebanka.com adresi yatırım tavsiyesi vermez.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.