SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası 2022 enflasyon tahminini güncelledi: Yıl sonu raporları yüzde 42,8’ yükseldi!

Haber Giriş Tarihi: 28.04.2022 18:04
Haber Güncellenme Tarihi: 28.04.2022 13:54
https://gazetebanka.com/
Merkez Bankası 2022 enflasyon tahminini güncelledi: Yıl sonu raporları yüzde 42,8’ yükseldi!

Merkez Bankası yılın ikinci yarısına yönelik enflasyon raporlarında güncellemeye gitti. 2022 yılının sonuna yönelik enflasyon tahminleri yüzde 23,2 den yüzde 42,8’e çıkarıldı. Konu üzerine detaylı açıklama Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlundan geldi. Merkez bankasının yaptığı bu hamlenin asli bir unsur olduğunu ekledi. Yaşanan bu gelişme sonrasında yakın bir zamanda TL cinsinden kıymetlerin teminat olarak gösterilmesi ile talebin artması için ek adımlar alınabileceği de ekledi. Merkez Bankası 2023 Enflasyon Tahminini Güncelledi


Merkez Bankası 2022 yılı sonuna yönelik enflasyon rakamlarını da büyük bir yükselişe gitti. Yüzde 42,8 e ulaşan tahmin sonrasında 2023 yılı için beklenen enflasyon oranında da güncellemeye gidildi. 2023 yılı enflasyon tahmini yüzde 102,9 oranında artış gösterdi. “Amacımız Fiyatlarda İstikrarı Sağlayabilmek”
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Başkanı Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yılın ikinci yarısına yönelik enflasyon rakamlarında güncellemede bulundu. Döviz kurundaki hareketlilik özellikle enflasyonu etkiliyor. Bu da Türkiye'yi olumsuz olarak etkileyebilir. Kavcıoğlu konuşmasında fiyatlardaki istikrarın kısa bir sürede sağlanabileceğini dile getirdi. Şu anda swap anlaşmaları için çeşitli görüşmelerin hala devam ettiğini de ekledi. “Liralaşma Faaliyetlerinde Yeni Adımlar Yakın”


Başkan en önemli sorunumuz enflasyon diyerek; “Enflasyonun düşürülmesi adına adımlar atmaya devam ediyoruz. Tüm paydaşların üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini temenni ediyoruz” yorumunda bulunurken liralaşma politikasına yönelikte açıklamalarda bulundu. Sürecin daha işlevsel ilerleyebilmesi için liralaşma faaliyetlerinde  yeni adımların yakında devreye gireceğini de ekledi. Enflasyon Kuruna Yönelik Tahminler Güncellendi
2022 yılı içerisinde farklı kalemlere yönelik yapılan tahminler de yeni güncellemeler yapıldı. Ham petrol fiyatına yönelik varsayımlar 2022 yılın için ortalama 102,2 oldu. 2023 yılı için ise ortalama 93,9 ABD doları olarak yeniden güncellendi.

Türk lirası göz önünde bulundurularak ithalat fiyatlarına bağlı enflasyon tahmini 5,5 oranında arttı. Gıda fiyatlarına yönelik tahminler ise 2,8 puanın da artış gösterdi. 2023 yılı sonuna yönelik enflasyon tahminleri 8,2 den 12,9’a yükseltildi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.