SON DAKİKA
Hava Durumu

Memur ve emekli maaşlarında büyük artış için düğmeye basıldı! Yasa teklifi Mecliste sunuldu, 5,3 milyon kişiyi kapsıyor!

Haber Giriş Tarihi: 30.06.2022 22:14
Haber Güncellenme Tarihi: 30.06.2022 18:20
https://gazetebanka.com/
Memur ve emekli maaşlarında büyük artış için düğmeye basıldı! Yasa teklifi Mecliste sunuldu, 5,3 milyon kişiyi kapsıyor!

Memur ve emekli maaşları ile emekli ikramiyelerini yakından ilgilendiren son dakika kararı devreye alındı. Söz konusu karar ile birlikte milyonlarca vatandaşın maaşında artış meydana gelecek. Hükümet; 3600 ek gösterge, taban emekli aylığı ve öğrenci affını da içeren yasa teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sundu.

Memur ve emekli maaşlarında büyük artış için düğmeye basıldı! Yasa teklifi Mecliste sunuldu, 5,3 milyon kişiyi kapsıyor!

57 maddeden oluşan söz konusu yasa teklifinde sunulan 3600 ek gösterge düzenlemesi, 5,3 milyon memur ve memur emeklisini kapsayacak. Yapılan düzelme ile birlikte maaşlarda ne kadar artış olacak? En düşük emekli aylığı hangi seviyeye yükseltilecek? İşte detaylar…

Memur ve emekli maaşlarında büyük artış için düğmeye basıldı! Yasa teklifi Mecliste sunuldu, 5,3 milyon kişiyi kapsıyor! Yasa Teklifi Meclis Başkanlığı’na Sunuldu
AK Parti Ankara Milletvekili Orhan Yegin ile birlikte bazı AK Partili ve MHP’li milletvekillerinin imzasını taşıyan yasa teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. 3600 ek gösterge, taban emekli aylığı ve öğrenci affı kapsamlarını da içeren “Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” 57 madde içeriyor. Söz konusu teklif ile kamu görevlilerinin ek gösterge sistemi yeniden düzenlemeye alınıyor. Bu düzenleme dahilinde öğretmen, polis, sağlık çalışanları, din görevlileri ve uzman çavuşlarla birlikte tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerinin artırılması hedefleniyor.

Memur ve emekli maaşlarında büyük artış için düğmeye basıldı! Yasa teklifi Mecliste sunuldu, 5,3 milyon kişiyi kapsıyor! Maaş ve İkramiyelere Nasıl Yansıyacak?
Avukat, il ve ilçe müdürleri, ilçe müftüsü, bekçi, uzman erbaş/jandarma, istatistikçi ve matematikçi gibi 3000 ek göstergeli kamu görevlilerinin ve yüksek yargıdaki müdürlerin ek göstergeleri 3600’e çıkarılacak. Ayrıca bu gösterge yükseltmelerinde kamuda hiyerarşik düzenin bozulmaması adına ek gösterge sisteminde yeni bir dönem başlayacak. Düzenleme dahilinde 30 yıllık hizmeti bulunan ve ek göstergesi 3600’e yükseltilen memurların emekli aylıklarında 1.234 TL ile 1.391 TL aralığında ve emekli ikramiyelerinde 44 bin 500 TL ile 50 bin 150 TL aralığında bir artış yaşanacak.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.