SON DAKİKA
Hava Durumu

Meclise Sunulacak EYT Düzenlemesinde 5 Adımlı Yol Haritası Açıklandı! Uzman İsim Adımları Tek Tek Açıkladı…

Haber Giriş Tarihi: 29.06.2022 11:58
Haber Güncellenme Tarihi: 29.06.2022 11:58
https://gazetebanka.com/
Meclise Sunulacak EYT Düzenlemesinde 5 Adımlı Yol Haritası Açıklandı! Uzman İsim Adımları Tek Tek Açıkladı…

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) uzun yıllardır emekli olabilmek için bir düzenleme bekliyor. Son dönemlerde hükümet kanadından gelen açıklamalarla hızlandırılan düzenleme çalışmalarına ilişkin uzman yorumları da gelmeye devam ediyor. Prof. Dr. Volkan Öngel de konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamalarda, 5 adımlı yol haritasının yaz aylarında tamamlanıp, Ekim ayı sonuna doğru bu düzenlemenin Meclise gelebilmesinin mümkün olduğunu ifade etti. Emeklilik hakkı için prim ve yıl şartlarını tamamlayıp yaşa takılanlar için yol haritası netlik kazanmaya başladı. Peki EYT düzenlemesinde masaya yatırılan 5 adımlı yol haritasının detayları neler?

Meclise Sunulacak EYT Düzenlemesinde 5 Adımlı Yol Haritası Açıklandı! Uzman İsim Adımları Tek Tek Açıkladı… EYT Düzenlemesinde 5 Adımlı Yol Haritası
8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış, yıl ve prim şartlarını tamamlamış ancak yaşa takılmış olanlar, EYT düzenlemesi bekliyor. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Prof. Dr. Volkan Öngel, belirlenen 5 adımlı yol haritasının Ekim ayı sonunda Meclise gelebileceğini ifade etti. Öngel yaptığı açıklamalarda söz konusu düzenlemenin adımlarına da değindi. Yol Haritasında Neler Var?
Prof. Dr. Öngel söz konusu düzenlemedeki yol haritasında ilk olarak bu düzenlemeden kimlerin yararlanacağının tespit edileceğini ifade etti. Bu noktada vatandaşların sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarih önem arz ediyor. Öngel ikinci adımda ise emeklilik için şartların belirleneceğini belirtti. Bu noktada vatandaşların farklı kurumlarda çalışmış olma durumları da gözetilerek (SSK, Bağ-Kur) hangi statüde emekli edilecekleri ele alınacak.

Meclise Sunulacak EYT Düzenlemesinde 5 Adımlı Yol Haritası Açıklandı! Uzman İsim Adımları Tek Tek Açıkladı… Hangi Adımlar İzlenecek?
Uzman isim, yol haritasında üçüncü adımda ise düzenlemenin mali boyutunun hesaplanmasının yer alacağını ifade etti. Bu noktada kaç kişinin hangi maaş tutarları ve ikramiye bedelleri ile emekli edileceğinin rakam hesabı yapılacak. Öngel, dördüncü adımda ise uygulama usullerinin ortaya konulacağını belirtti. Bu noktada hak sahipleri belirlendikten sonra 8 Eylül 1999 tarihine bakılarak kişinin çalışma durumu ele alınacak. Yol haritasının beşinci ve son adımını ise düzenlemenin Meclise sunumu bulunuyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.