SON DAKİKA
Hava Durumu

Markalar piyasadan bir bir çekildi! Türk esnaflar kar etti! Satışlar iki katına çıktı!

Haber Giriş Tarihi: 16.03.2022 18:03
Haber Güncellenme Tarihi: 16.03.2022 15:26
https://gazetebanka.com/
Markalar piyasadan bir bir çekildi! Türk esnaflar kar etti! Satışlar iki katına çıktı!

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik savaş başlattığı süreçten bugüne kadar caydırıcı yaptırımlar hızını kesmeden devam etti. Rusya'nın savaş yanlısı politikasından vaz geçebilmesi için ekonomiye büyük katkı sağlayan popüler markalar ülkeden satışını çektiğini açıkladı. Rusya'da onlarca mağaza kapanırken pek çoğu da tarafsız bir şekilde satışına devam etti. Panik Hali Mağaza Önlerinde Kuyruk Oluşturdu! Satışına devam eden mağazalar arasında Türkiye'de yer alıyordu. Piyasalardaki ani çekilmeden kaynaklı olarak Rusya'da giyime yönelik tüketim endişesi oluştu. Geriye kalan markaların fiyatları yükseltme beklentisi alışveriş ihtiyacında paniğe yol açtı. Mağazalar önünde uzun kuyruklar oluşurken Türk markalar başta olmak üzere satış yapmaya devam eden tarafsız mağazalar satışlarını ikiye katladı. Tarafsızlık Satışları Artırdı!

Rusya'da 657 farklı mağaza faaliyetlerini sürdürüyor. Tarafsız konumda kalma kararı alan markalar eski sürece göre satışlarını 2 kat daha artırdı. Bu mağazalar arasında Türk markalar da yer alıyor. Yapılan hesaplamalarda cironun ikiye katlandığı ortaya çıktı.

Savaşın etkisi ile yaptırımları sıkılaştırabilmek için markaların faaliyetlerini durdurması sonrasında oluşan boşluk Türk mağazalarının faaliyetleri ile dolduruldu. Rus Rublesindeki Devalüe Kârı Arttırdı! Gelinen noktada satışlardaki artışın bir diğer nedeni ise Rus rublesinin devalüe olması olarak da değerlendirildi. Savaşın başladığı ilk günlerde yapılan satış rakamlarına bakıldığında 655 mağazada satışı yapılan 34 farklı markanın 2 bin 556 farklı satış bölgesinde ciroyu ikiye katladıkları fark edildi. Rus rublesi değerini kaybettikçe fiyatlarda yeni zamlar oluştu.

Ürün satışında Türkiye dışında aktif olarak Japonya, Kore ve Çin markaları da yer alıyor. 34 Türk Markası Satış Yapıyor! Alışverişte talep Türk markalarına da kaymış durumda. Zincir Markalar Derneği Başkanı Serhan Tınastepe tarafından yapılan açıklamada: "Rublenin değer kaybı satışları iki üç katına çıkardı. Pek çok üyemiz cirolarını katlamış durumda. Şu anda para ve lojistikte de sürekliliği devam ettirebilmek konusunda bir endişe söz konusu. Bunlar giderilmeye çalışılıyor" diyerek kendini ifade etti.

Rusya'da mağazası bulunan Türk markaları arasında; DeFacto, LC Waikiki, Koton ve Colin's başta olmak üzere 34 farklı marka yer alıyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.