SON DAKİKA
Hava Durumu

Mark Zuckerberg geleceğin mesleklerini açıkladı! O mesleklerde iş fırsatı hiç tükenmeyecek!

Haber Giriş Tarihi: 25.03.2022 12:39
Haber Güncellenme Tarihi: 25.03.2022 11:22
https://gazetebanka.com/
Mark Zuckerberg geleceğin mesleklerini açıkladı! O mesleklerde iş fırsatı hiç tükenmeyecek!

Mark Zuckerberg geleceğe yönelik olarak iş dünyasında popüler hale gelebilecek meslekleri paylaştı. Bugünkü geleneksel hizmete dayalı sektörlerin yerini daha çok yaratıcılığın ön plana çıktığı meslek gruplarına bırakacağını öngördü.

Mark Zuckerberg, Lex Fridman Podcast adı verilen bir programa konuk olarak davet edildi. Programın genelinde hakim olan konu geleceğe dönük olarak modern teknolojinin ulaşacağı nokta ve bu teknoloji ile odaklı hale gelmiş iş fırsatlarıydı.

Konu üzerine Zuckerberg: “Geleceğe bakıldığında pek çok insan artık yaratıcı şeyler yaparak ortaya koymaya çalışacak. Bugün planlanandan daha fazla insan çalışma hayatında yer alacak” ifadesinde bulundu. Kodlar Hayatımızı Şekillendirecek! Zuckerberg yaptığı açıklamada deneyimlerinden de yola çıkarak bilgi paylaşımında bulundu. 2004 yılında kurmuş olduğu Facebook için yayınlanan kodun ön plana çıktığını ifade etti.

“Dijital anlamda sanallaşmaya doğru giden bir süreç kodlar ile sağlanıyor. Yalnızca yeni ürün üretmek değil eskiden üretilmiş olanlar üzerinde daha verimli bir çalışma yapabilmek de gündemde yerini alıyor.” Eleştirel Düşünebilmek Ön Plana Çıkacak!

Geleceğin meslekleri ile ilgili sorulan soruya yönelik olarak Zuckerberg kod bilmenin önemine dikkatleri çekti. Bilinen bu altyapıyı yaratıcılıkla birleştiğinde daha anlamlı olacağını ifade etti.

“Verileri toplayabilmek ve düzenleyebilmek için insan daha az zaman harcanmaya başlayacağı için yeni fikirler üretmek ve beyin fırtınası tekniğinden faydalanmak için daha çok zaman harcanacak. Yapay zekanın dahi erişemediği nokta bu. İnsan için eleştirel düşünme süreci daha çok vakit alacak” dedi Gelecekte Ön Plana Çıkacak Meslekler Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan rapora göre ise önümüzdeki birkaç yıla dönük olarak çarpıcı bir analiz yapıldı. 85 milyona yakın işin tamamen ortadan kalkacağı söylenen raporda: “Teknolojideki yaratıcılık tahmini olarak 97 milyon farklı rol oluşturabilir.” açıklamasında bulunuldu. Rapora bakıldığında özellikle ön plana çıkan meslek grupları arasında; Dijital pazarlama, Veri analizi yapma ve İş geliştirme gibi eleştirel düşünme becerisi gerektiren alanlar yer alıyor. Gelecekte Değerini Yitirecek Meslekler Dünya Ekonomik Forumu 2020 yılında bir açıklamada bulunmuştu. 2025 yılına kadar bazı mesleklerin makineler tarafından artık yapılmaya başlanacağını söylemişti. Bu meslek grupları arasında; Veri girişi, Muhasebe, Fabrika ve Mekanik işler ve Sekreterlik meslekleri yer alıyor.

https://gazetebanka.com/lise-ogrencisi-ve-mezunlara-yeni-is-firsati-turk-hava-yollari-yeni-mezunlara-kariyer-sunuyor-basvuru-icin-son-gun-yaklasiyor/35502/
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.