SON DAKİKA
Hava Durumu

Kripto Yasası’na o ülkede meclis onay çıktı! Sırada sadece başkanın imzası var!

Haber Giriş Tarihi: 29.04.2022 13:13
Haber Güncellenme Tarihi: 29.04.2022 13:13
https://gazetebanka.com/
Kripto Yasası’na o ülkede meclis onay çıktı! Sırada sadece başkanın imzası var!

Kripto para piyasalarını yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Piyasadaki gidişata etki edebileceği düşünülen bu gelişmelerden biri de Panama’da yaşandı. Bir Latin Amerika ülkesi olan Panama’da milletvekilleri, Bitcoin’in (BTC) de dahil olduğu kripto para birimlerini düzenleyecek olan yasa tasarısını onayladı. Onaylanan söz konusu yasa tasarısı “dijital ekonomi, blok zinciri, kripto varlıklar ve internet ile” Panama’yı uyumlu hale getirmeyi amaçlıyor. Panama Teknoloji Merkezi Olmayı Hedefliyor


Panamalı milletvekili Gabriel Silva, 28 Nisan Perşembe günü sosyal medyada Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Panama’daki yasa tasarısına ilişkin bilgileri paylaştı. Silva paylaşımında Panama Kripto Yasası’nın üçüncü görüşmenin sonunda onaylandığını açıkladı. Milletvekili Silva’ya göre Panama, bu yasa sayesinde Latin Amerika bölgesinde inovasyon ve teknolojinin merkezi haline gelecek.

Kripto Yasası’nın görüşüldüğü Panama’da Ulusal Meclis’e göre bu yasa, kripto varlıklarım alım – satım işlemlerinin ve kripto varlık kullanımının yanı sıra, ödeme sistemleri gibi konuları da düzenlemeyi hedefliyor. Öte yandan Panama Devlet Başkanı Laurentino Cortizo’nun, bu tasarının yasalaşması için tasarıya onay vermesi gerekiyor. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Gabriel Silva, Twitter’daki açıklamasında tasarının meclisten geçmesi ile ilgili olarak “Bu, istihdam yaratılmasına ve finansal katılımın sağlanmasına yardımcı olacak” sözlerini dile getirdi. Tasarı Onaylanırsa Panama’da Ne Değişecek?
Gabriel Silva, Eylül 2021 döneminde Panama’yı “dijital ekonomi, blok zinciri, kripto varlıklar ve internet ile uyumlu” hale getirmeyi amaçlayan bu yasa tasarısının ülkede Ulusal Meclis’e taşınmasına yardımcı olmuştu. Söz konusu tasarı, Ulusal Meclis tarafından onaylanmadan önce 21 Nisan 2022 tarihinde Ekonomik İşler Komitesi’nden ayrıldı. Bu tasarı, El Salvador örneğinin aksine işletmelere ve Panama vatandaşlarına kripto para birimini kullanma ve kabul etme seçeneği sunacak. Yani tasarıya göre birçok işletmenin kripto parayla işlem yapması için özel bir lisansa ihtiyacı olmayacak. El Salvador’da Bitcoin işlemleri Chivo dijital cüzdanı aracılığıyla yapılabiliyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.