SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi sicili bozuk olanlara yeni fırsat: Düşük kredi notu kredi almaya engel olmayacak!

Haber Giriş Tarihi: 05.05.2022 16:02
Haber Güncellenme Tarihi: 05.05.2022 13:00
https://gazetebanka.com/
Kredi sicili bozuk olanlara yeni fırsat: Düşük kredi notu kredi almaya engel olmayacak!

Acil nakit ihtiyacını karşılayabilmek, biriken borçları kapatabilmek için bankalardan kredi talebinde bulunuluyor. Banka müşterilerine yönelik belirlediği kriterler doğrultusunda istenilen tutarı kısa sürede hesaba tanımlıyor. Günümüz bankacılık anlayışında kredi sicili bozuk olan, kredi notu düşük olan kullanıcılara talep edilen miktar ödenmiyor. Özellikle asgari ödeme ücreti geciktirildiğinde kredi notu düşüyor ve bu durum ileride talep edilecek kredileri de olumsuz etkiliyor. Kredi Sicili Bozuk Olanlara 50 Bin TL Kredi Fırsatı
Kredi notu düşük olan kişilerin kredi notunu yükselterek 50.000 TL'ye kadar kredi talebinde başvurmaları mümkündür. Bunun için kredi notunu düşüren etkenlerin bilinmesi ve bu süreçte olumluya çevrilmesi gereklidir.

Kredi notunu düşüren ana sebepler arasında kullanılacak kredinin kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi bankacılık ürünlerinden oluşması ve bu ödemelerin zamanında yapılmamasından kaynaklanır. Kredi Notunu Düşüren Etkenler Nelerdir?


Kredi notunu düşüren etkenler tespit edildiğinde bankalardan kredi talep edebilmek daha kolay hale gelir. Kredi notunu düşüren nedenler:
 • Ödemede zorluk çeken kişinin yaşadığı her aylık borç gecikmesi kredi notuna olumsuz olarak yansır.
 • Hızlı bir şekilde düşünebilen kredi imajı aynı hızda yükseltilemez. Bu nedenle süreçte ödemeler yapılırken takip sistemi kullanılabilir.
 • Her banka belirli bir güven çerçevesinde müşterisine kredi fırsatı sunar. Kişi zamanında ödemelerini yaptığında bankanın güvenini kazanmış olur.
 • Gecikmeler kredi notunu düşürme nedenidir. Bu durumun aşılabilmesi için 6 aylık süre boyunca düzenli olarak aksatma yaşamadan ödemelerin devam ettirilmesi gerekir. Bu kredi notunu yükseltme ve bozuk seçili düzeltme de ilk adım olarak görülebilir.
 • Özellikle hukuki bir alacak sürecine girilmişse ve icra davasına söz konusuysa bu durum daha da zorlaşıyor. Henüz böyle bir sürece girilmemişse kişinin düşük olan kredi notu kısa sürede düzeltilebilir.
 • Eğer icra yolu ile tahsil sürecine girilmesi bazen 3 yıl ve bazen 5 yıl kişi bankalardan kredi talebinde bulunamayabilir.
Düşük Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?
Kredi notunun düşürülmesinde ki ana sebepler tespit edildikten sonra kredi notunu yükseltebilmek için fırsatlar aranmalıdır.
 • Ödemeler tam zamanında yapılmalı ve asgari ödemeler her ay düzenli olarak sağlanmalıdır.
 • Kredi mevduat hesapları kullanılırken düzenli ödeme yapabilmek kredi notunu yükseltmedeki en önemli noktadır.
 • Kullanılan bütün bankaların kredi ödemesi ya da kredi kartı borcu ödemeleri düzenli olarak zamanında yapıldığında bir süre sonra kredi notunda yükselme farkedilir.
 • Nakite çevrimi işlemleri de kredi notunu etkileyen bir unsurdur.
 • Düzenli fatura ödemeleri banka tarafından takip edilir ve düşük olan kredi notunun yükseltilmesine etki eder.
 • Hukuki olarak kişinin bir borç sürecinde bulunmaması da kredi notunun yükselmesini sağlayacak etkenler arasındadır.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.