SON DAKİKA
Hava Durumu

Kredi kartı harcamaları yüzde 85 arttı! Normalleşme dönemi Pandemi dönemini kırdı geçirdi!

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2022 17:03
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2022 13:35
https://gazetebanka.com/
Kredi kartı harcamaları yüzde 85 arttı! Normalleşme dönemi Pandemi dönemini kırdı geçirdi!

Acil nakit ihtiyacını karşılayabilmek bulunulan ay içinde giderleri dengeleyebilmek için kullanılmaya başlanan kredi kartları için önemli bir rapor hazırlandı. Dünya geneline bakıldığında kredi kartı harcamalarına yönelik yeni bir analiz yapıldı. 2022 yılının ilk aylarında ortalamanın geçen yıla göre %85 arttığı fark edildi. HARCAMALAR YÜZDE 85 ARTTI!
2019 yılında dünyayı saran Covid-19 salgını kredi kartı kullanımını ve online alışverişi arttırmıştı. Özellikle İtalya, Amerika ülkeleri ve İsveç'te bu oran gittikçe artmıştı. Yapılan son araştırmaya göre elde edilen veriler o dönemde yapılan harcamadan daha fazla kullanıcıya ulaşıldığını kaydetti. 2021 yılında başlayan kredi kartı kullanımı 2022 yılının ilk çeyreğinde %85 oranında artış kaydetti. NORMALLEŞME DÖNEMİ İLE HARCAMALAR ÇOĞALDI!
Yapılan araştırma sonuçlarında ilgi çekici bir madde daha söz konusuydu. Virüsün ilk başladığı 2021 yılının yaz aylarında normalleşme sürecine geçiş yapılmıştı. Bu hızlı normalleşme sürecinde kredi kartı harcamalarının büyük oranda arttığı fark edildi. 2020 yılı ile 2021 yılı da karşılaştırıldı. Aralarında %55'lik bir fark oluştu. Pandemi döneminde kredi kartı ile alışverişlerin çok fazla düştüğü anlaşıldı. AVRUPA ÜLKELERİ ZİRVEYİ KORUYOR!


Kredi kartı harcama analizleri tüm dünyada yapıldı. İlk 3 sırada İtalya, ABD ve İsveç yerini aldı. Türkiye'de sonuçlarda ön plana çıkıyordu. Ancak geçtiğimiz yılın Haziran ayı itibarıyla Türkiye'nin harcamalarda iyileşme sürecine girdiği fark edildi. Bu iyileşme süreci 2022 yılının başlangıcında da kendisini korudu. EN ÇOK HARCAMA HANGİ ALANDA YAPILDI?
Analiz kapsamı daha da detaylandırıldı. 2021 ve 2022 yılı harcama yapılan alanlar tespit edildi. Seyahat harcamaları %116, Gıda harcamaları %81, Giyim aksesuar harcamaları ise %58 değer artışı yaşadı. 2022 yılının başlangıcındaki en yüksek alan gıda ve yeme içme sektörü oldu. Bu oran gıda harcamalarında %225 değerini aştı. Seyahat harcamalarında ise %201’lik bir büyüme gözlemlendi.

2020 ve 2021 yılları karşılaştırıldığında banka kartı ile yapılan alışverişler %62 kredi, kartı ile yapılan alışverişler %47 oranında büyüdü. Pandemi döneminde temassız ve online alışverişin daha çok ön plana çıktığı kaydedilen veriler arasındaydı. 2021 YILI YÜKSELİŞ TRENDİNİ YAKALADI!
Yapılan analizde Türkiye'nin 2021 yılı verileri ön plandaydı. Pozitif trend kategorisinde 2022'nin ilk çeyreğinde harcamalar artarak devam etti. Özellikle online harcamalarda büyük bir ivme kazanılan 2022 yılı temassız ödemelerde de ön plana çıkıyor. Banka kartı satın alımında yükseliş yine 2021 yılında fark edildi. Kartla harcamalarda bir ilke imza atarak bu yılda en yüksek verilere ulaşıldı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.