SON DAKİKA
Hava Durumu

KOSGEB'den 100 bin TL'lik kredi desteği! Faizsiz KOSGEB desteği için son gün

Haber Giriş Tarihi: 31.03.2022 15:09
Haber Güncellenme Tarihi: 31.03.2022 15:09
https://gazetebanka.com/
KOSGEB'den 100 bin TL'lik kredi desteği! Faizsiz KOSGEB desteği için son gün

Maddi olarak zarar gören ve ekonomiye katkısı süreci daralan mikro ve küçük işletmelere yönelik KOSGEB kredi desteği sunuyor. 100 bin TL tutarında faizsiz kredi desteği için başvurular uzun bir süredir açık tutuluyordu. Amaç işletmelerin zarar gören istihdamını yeniden destekleyebilmek. Başvurular bugün son buluyor. Destekten yararlanmak isteyenler e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilir.

KOSGEB başkanlığınca işletmelere yönelik sunulan destek özellikle yeni mezun istihdamı için büyük bir fayda sunuyor. Kadın istihdamına yönelik 110 bin TL, yeni mezun istihdamına yönelik 100 bin TL'yi bulan 2 yıllık geri ödemesiz KOSGEB desteği için bugün son gün. Kredi desteği faizsiz geri ödeme fırsatı ile yapılacak. E-devlet sistemi üzerinden yapılacak başvuru sonrasında tutar hesaplara tanımlanacak. Kredi Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB tarafından sunulan faizsiz kredi desteğinden yararlanabilmek için işletmelerin alacağı personelin meslek lisesi, teknik lise mezunu olması ya da üniversite mezunu olması şartı aranıyor. Kişinin son 3 yıl içerisinde herhangi bir şekilde 180 günden daha fazla prim günü bulunmamalıdır. Başvuruda bulunacak kişinin özellikle TC vatandaşı olması aranan bir diğer şarttır. Kredi Desteğinden Kimler Faydalanabilir? KOSGEB tarafından sunulan 100 bin TL tutarındaki kredi desteğinden yararlanabilmek için başvuruda bulunacak olan işletmelerin 2019 yılından sonra 75 bin TL tutarında net satış hasılatı bulunmalıdır. Proje kapsamındaki faydalardan imalat sanayi sektöründe yer alan tüm kurumlar yararlanabiliyor. Kapsamda ticaret sektöründe yer alan ya da hizmet sunan işletmelerin bir kısmı yararlanabiliyor.

Kredi fırsatından yararlanma hakkı sunulan işletmenin ödeme yapacağı zaman herhangi bir şekilde vergi borcu ya da SGK borcu bulunmamalıdır. KOSGEB'den Kadınlara Pozitif Ayrıcalık Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı tarafından sunulan faizsiz kredi desteğinde özellikle kadın istihdamı ön plana çıkarıldı. Proje içerisinde kadınlara pozitif ayrıcalık sağlanarak kişi başına ödenen tutar 10 bin TL daha fazla olacak şekilde planlandı. Projeye başvuruda bulunan işletme sahibi kadınsa ve istihdam olarak kadın çalışan alınıyorsa bu ek destek ödemesinden yararlanılabilecek.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.