SON DAKİKA
Hava Durumu

Konut fiyatlarında köpük rakamlar siliniyor: Piyasada talep kaydı, yüzde 20’ye yakın düşüş başladı!

Haber Giriş Tarihi: 30.09.2022 15:06
Haber Güncellenme Tarihi: 30.09.2022 14:11
https://gazetebanka.com/
Konut fiyatlarında köpük rakamlar siliniyor: Piyasada talep kaydı, yüzde 20’ye yakın düşüş başladı!

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olarak açıklanan TOKİ ucuz konut projesi emlak sektörüne yönelik yeni bir yön verdi. Konut fiyatları %15'e kadar düşüş yaşarken ev kiralarında da %20'ye yakın gerileme fark edildi. Sektör temsilcileri yaşanan bu gerilemenin bir süre daha devam edeceği fikrindeydi. TOKİ PROJESİ DEVAM ETTİKÇE KÖPÜK FİYATLAR DÜŞECEK! Sosyal konut projesine yönelik kirada ve konut fiyatlarında görülen düşüş başvuru süreci devam ettikçe daha da artıyor. Özellikle büyük şehirlerdeki kira fiyatlarında düşüş daha çok kendisini hissettiriyor. Öte yandan emlakçılar konut satışıyla ilgili durgunluk dönemine girildiğini ifade ediyor. İstanbul ve Ankara gibi illerde kira fiyatları gözle görülen bir oranda düşüş yaşarken yapılan her bir açıklama kira fiyatlarının daha da düşmesine ortam hazırlıyor. Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan karar sonrasında yapılacak evlerin ilk temelinin Ekim ayında başlatılacağının söylenmesi ile beraber fiyatlarda daha da düşüş yaşanması bekleniyor. “PİYASADA TALEPLER KAYDI!”

Konu üzerine Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa: “Durgun bir sürece girildiğini, ilerleyen zamanlarda konut satışlarında da düşüşün hızlanacağını” ifade etti.

“Piyasada talepler Sosyal Konut Projesi ile beraber daha da kaydı” diyen Aşa, orta gelir grubu sosyal konut projesi gündeme geldiği andan itibaren talebin daha da azalmasına neden olacak. Yapılacak her hareket toplumda psikolojik bir baskı oluşturuyor. Bu da fiyatları doğal olarak düşürüyor. Kıtlık faktörü dediğimiz bu etmen özellikle mal sahipleri ve müteahhitlerde daha çok hakim. “Bana muhtaçsınız, ben olmasam ev yok” gibi bir psikolojik algı sonunda kırılmak üzere” dedi. KİRA FİYATINDA %20’YE YAKIN DÜŞÜŞ BAŞLADI! Emlak talebine bakıldığında ise %20'ye yakın bir azalma fark ediliyor. Şu anda fiyatlarda bu tam yansımasını gösteremiyor. Kiralarda da gerileme başladı daha önce 8.000 TL'ye ulaşan bir evin bedeli şu anda 6.000 TL'ye kadar geriledi.

Ankara Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam konut satışı ile ilgili kiraların gittikçe düştüğünü, ilanlarda fiyatların geriye çekildiğini, bu rakamların %15 oranında düşüşe kadar gittiğini, ifade etti.

“TOKİ projesini hemen hayata geçmeyecek gibi bir algı var. Mal sahipleri bu yönüyle bir gevşeme yaşıyor. Bazı bölgelerde bu %20'yi bulabiliyor” dedi.

Akçam: “Şu anda satışlarda çok sert bir iniş söz konusu değil ancak 20 gündür ve yaklaşık 1 aydır ortalamalarda %20 oranına kadar bir iniş söz konusu. 1 milyon TL'ye konuşulan bir ev şu anda 850 bin TL'yi kadar düşebiliyor” dedi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.