SON DAKİKA
Hava Durumu

Konut Alacaklar Dikkat! Bu Fırsat Bir Daha Gelmeyecek: Yeni Düzenleme Ev Sahiplerini Etkileyecek!

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2022 11:41
Haber Güncellenme Tarihi: 25.05.2022 11:41
https://gazetebanka.com/
Konut Alacaklar Dikkat! Bu Fırsat Bir Daha Gelmeyecek: Yeni Düzenleme Ev Sahiplerini Etkileyecek!

Onlarca vatandaşın yıllardır beklediği haber yeni konut kredisi düzenlemeleri ile devlet tarafından duyuruldu. 10 yıl vade seçeneği ile devlet destekli 0,89 faiz oranı üzerinden konut kredisi artık talep edilebilecek. Devlet destekli konut kredisinden yararlanabilmek için döviz ya da altını bulunup bozduranlar hak sahibi olabilecek. İndirimli Konut Kredisinden Kimler Yararlanabilecek?

İlk defa yeni ev sahibi olacak olanlar için devlet tarafından 10 yıl vadeli konut kredisi desteği duyuruldu. Yapılan yeni düzenleme ile yaklaşık 2 milyon TL tutarındaki bir ev 10 yıllık vadeyle %0,89 faiz oranı üzerinden satın alınabilecek. Belirli konutlar için bu fırsat sunulacak. İndirimli Konut Kredisinden Nasıl Yararlanılacak? %0,89 faiz oranı üzerinden konut kredisi alabilmek için konutun sahip olduğu değerin en az yarısına 1 Nisan tarihi öncesinde açılmış bir döviz hesabının ya da fiziki altının bozdurulması ile satın alınması şartı kondu. Bu nedenle 1 Nisan tarihi öncesinde elinde fiziki olarak döviz ya da altın varlığı bulunanlar bunları Merkez Bankasına satarak konut kredisi kampanyasından yararlanabilecek. İndirimli Konut Kredisi Hangi Bankalardan Alınacak? Yeni düzenlemeye göre %0,89 faiz oranlı kredi tutarının hangi bankalardan yapılacağına dair henüz net bir açıklama gelmedi. Detaylar tam olarak belli olmazken devletin bünyesinde çalışan Ziraat, Vakıfbank ve Halkbank gibi bankalar üzerinden bu fırsatın sunulması bekleniyor. Konut kredisinde vade süresi de uzatıldı. 10 yıl vade seçeneği ile talep edilen kredi tutarı geri ödenebilecek. Yeni Düzenlenen Konut Kredisi Tasarısında Neler Var? Kanun tasarısı ile yapılan bu yeni düzenleme Cumhurbaşkanlığı tarafından duyuruldu. Düzenleme içerisinde 3 farklı strateji öne çıkarıldı.

Bunlardan birincisi ilk defa ev alacaklar için yüzde 0,99 oranı üzerinden uygulanan konut kredisi desteği oldu.

Bir diğeri genişletilmiş konut finansman paketi kapsamında yüzde 0,89 oranı ile 10 yıl vadeli kredi kullanım fırsatı oldu.

İnşaat sektörüne yönelik açıklamada bu sektörde çalışanların kendilerine özel kredi paketi oluşturmaları mümkün hale getirildi.

Düşük gelirli ailelere yönelik TOKİ aracılığı ile ev alabilmelerini sağlamak için 30 milyar lira tutarında finansman desteği de sağlandı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.