SON DAKİKA
Hava Durumu

Kirada oturanlar rahat bir nefes alacak! Yüksek kira bedeli mağduriyeti son buluyor! Ev kirası fiyatlarına yeni düzenleme geliyor

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2022 15:31
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2022 15:03
https://gazetebanka.com/
Kirada oturanlar rahat bir nefes alacak! Yüksek kira bedeli mağduriyeti son buluyor! Ev kirası fiyatlarına yeni düzenleme geliyor

Piyasada kiralık ev bulabilmek gittikçe zorlaşırken ev fiyatlarına yönelik yapılan artış gözle görülür bir noktaya ulaştı. Ev bulmakta zorluk çeken kişiler buldukları evlerde yüksek fiyatlarla kira ödemek zorunda kalıyor. Özellikle ev sahiplerinin kiracılara yönelik olarak fiyatları gittikçe yükseltmesi, ödenmemesi halinde evden çıkarılma baskısı yeni gelişmeler ile son bulacak. Yeni Düzenlemede Neler Yer Alıyor? Son dönemlerde yüksek kira bedelinden kaynaklı Cimer'e, Tüketici Derneklerine ve Ticaret Bakanlığı'na yönelik şikayetler gittikçe arttı. Pek çok kişi ederinin üstünde maliyet sunulan evlere yönelik mahkeme kararı çıkardı. Yaşanan tüm bu gelişmeler yetkili kurumları da harekete geçirdi. Ticaret Bakanı tarafından kira artışlarında yönelik olarak yeni bir açıklama yapıldı.

Kira artışında yaşanan ev sahiplerinin fırsatçı durumlarını engelleyebilmek için geçici zam, sınırlama ve belirli bir tavan fiyat getirilmesi öneriliyor. 5 yılını tamamlamış kiracılardan alınan rayiç bedelinin süresinin 8 yıla çıkması talep edilen maddeler arasında yerini alıyor. İstanbul'da Ev Kiraları Yüzde 200'ü Geçti!

Ticaret Bakanı Mehmet Muş özellikle İstanbul'daki evleri hedef alarak kira artış oranlarının yüzde 200'ü geçtiğini ifade etti. Yaptığı açıklamada: “Herhangi bir mal ya da hizmet ortaya konulurken fahiş derecede artış yapılması doğru değil. Piyasanın dengesini bozmak ve serbest rekabet dengesini altüst etmek perakende ticaretin düzenlenmesi kanunu kapsamında mümkün değil. Öte yandan kira sözleşmelerinin belirlenmesi ve ücretlerin yenilenmesi de Türk Borçlar kanununun hükmü altında bulunuyor” dedi. Şikayetler Tüketici Hakem Heyetine Ulaştı! Ev kiralarına yönelik olarak fırsatçıların evin bedeli üzerinde rakam ortaya koymaları yapılacak yeni düzenlemeler ile giderilecek. Bu durumun en önemli nedeni TÜFE verilerine yönelik yaşanan artış sonrasında kiralar için ek zam isteyen ev sahipleri oldu. Bu tarz talepte bulunan kişilere yönelik şikayetler Tüketici Hakem Heyetine ulaştı. İlgili kurumlar konu üzerine çalışma başlattı. Kiracıya yönelik sunulan yasal haklar zedelendiğinde Tüketici Hakem Heyeti istediğinde taraflar arasında anlaşmazlık neticesinde mahkemeye dava başvurusunda bulunabilir. Dikkat! Süre Dolmadan Evden Çıkarılmak Yasal Değil! Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar konu üzerine kiracıları uyardı. Turhan Çakar sözlerinde kirasını düzenli olarak ödediği halde kira artışı yaşadığı için sözleşme süresi dolmadan evden çıkarılmanın yasal olmadığını ifade etti. Ev sahipleri bunun aksine bir tutum sergilerlerse bulunulan il ya da ilçedeki tüketici hakem heyetlerine başvurulmalıdır. Bunun dışında Ticaret Bakanlığı tüketicinin korunmasına yönelik Genel Müdürlük birimleri, Maliye ya da Cimer şikayette bulunabilecek makamlar arasında yer alıyor. Yapılacak kira sözleşmesinde muhakkak ki ödenecek bedel ve süre yazılmalıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

Ev sahibi yakını geleceği için kiracıyı evden çıkarmak istediğinde itiraz edilebilir. Kiracının sözleşme süresi tamamlanmadığı için ev sahibinden noter imzalı belge talep etmesi gerekir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.