SON DAKİKA
Hava Durumu

Kiracılara Müjde! Dar Gelirli Ailelere 3000 TL Kira Desteği Fırsatı Geliyor! Başvuru Süreci Nasıl Olacak?

Haber Giriş Tarihi: 26.05.2022 11:17
Haber Güncellenme Tarihi: 26.05.2022 11:17
https://gazetebanka.com/
Kiracılara Müjde! Dar Gelirli Ailelere 3000 TL Kira Desteği Fırsatı Geliyor! Başvuru Süreci Nasıl Olacak?

Uzun süredir beklenen müjdeli haber meclise sunuldu. Çevre Şehircilik Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Hazine Maliye Bakanlığı çalışmalarını başlattı. İhtiyaç sahibi aileler bir nebze olsun rahatlayacak. Yasa teklifi kabul edilirse kiracılara 3000 TL ödeme yapılacak.

Yıllardır yeni bir ev alabilmenin hayalini kuranlar için bankalar farklı finansman destekleri ile konut sahibi olabilmenin yollarını açıyor. Özellikle kiracıların son dönemlerde şikayet ettiği yüksek kira fiyatları meclisi harekete geçirdi. 3000 TL tutarında kira desteğinden yararlanabilmek için yasa tasarısı teklif aşamasında meclise sunuldu. 3 Bakanlık Bir Araya Geldi!

Milletvekillerinin görüştüğü konu mecliste kabul edilirse ihtiyaç sahibi olan aileler bir nebze olsun rahatlayacak. Mayıs ayına yönelik kira enflasyon zam oranı 34,46 olarak belirlendi. Kiracılar gittikçe zorlanmaya başladı. Bu duruma Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Hazine Maliye Bakanlığı destek olabilmenin yollarını aramaya başladı. Kira Desteği Yasa Tasarısı Mecliste!

Dar gelirli aileleri yönelik sunulacak 3000 TL tutarında kira desteği fikri yasa tasarısı halinde bulunuyor. Tasarıdan geçerse artan kira fiyatlarına yönelik dar gelirli ailelere büyük bir finansman desteği sağlanmış olunacak. Mecliste bu yönde talepler oluşuyor. Yasanın kabul edilmesine dair net bir tarih verilmedi. 3000 TL Kira Desteği Ödemesi Ne Zaman Yapılacak? Hayat şartları günden güne pahalılaşıyor. İhtiyaç sahipleri elektrik, su, doğalgaz, internet gibi farklı faturaları ödeyip gündelik geçimini sağlamaya çalışırken aylık yüksek fiyatlar da kira bedelini ödemekte zorluk çekiyor. Kiracılara destek olması anlamında 3000 TL değerinde yasanın teklif halinde olduğu biliniyor. Yasa teklifi henüz kabul edilmiş ve net bir karara bağlanmış değil. Konu üzerine önümüzdeki günlerde daha net bir açıklama yapılacak. Kiracı Şikayet Hattı Açılıyor! Tasarıda bulunan bu gelişmenin daha detaylı bir şekilde incelenmesi görüşülürken öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı geçtiğimiz günlerde toplantıda bir araya geldi. Kira artış oranları ve kira fiyatlarına yönelik yeni düzenlemelerin görüşüleceği bir toplantı yapıldı. Kiracıların zor durumda kalmasını engelleyebilmek için kiracı şikayet hattı e-devlet sistemi aktif hale geliyor. 2 saat süren toplantıda alınan bu yeni karar da Kiracı Şikayet Hattı adı verilen yeni bir denetim noktasının kurulması konuşuldu. Bu hat kullanılarak kiracının hakları ve kendisini hangi durumlarda nasıl savunması gerektiği bilgilendirilebilecek.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.