SON DAKİKA
Hava Durumu

Kiracılar dikkat: Ödeme hesabınıza yatmış olabilir! 715, 810, 1085, 1150 TL ödeme desteği veriliyor!

Haber Giriş Tarihi: 06.04.2022 15:06
Haber Güncellenme Tarihi: 06.04.2022 11:42
https://gazetebanka.com/
Kiracılar dikkat: Ödeme hesabınıza yatmış olabilir! 715, 810, 1085, 1150 TL ödeme desteği veriliyor!

Bir süredir dalgalı hareketler sergileyen ekonomi piyasaları, yeni dönem içerisinde ortaya çıkan FED faiz kararı baskıları ve Rusya- Ukrayna savaşı sonrasında tekrar yükseliş trendine girerek, gündelik hayat şartlarına yüksek oranlı zamların yapılmasına sebep oldu. Yapılan zamların emlak sektörünü de direkt olarak etkilemesi, kiracı olan vatandaşların bütçelerinin derinden sarsılmasına yol açtı.

Dar gelirli ailelerin kira ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile girdikleri nakit arayışlarına, devlet kanalından müjdeli haber geldi. Devlet, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile ikamet edilen bölgelere göre değişmek ile birlikte kira yardımı dağıtacağını bildirdi. Kira Yardımı Nedir? Sosyal devlet olmanın sorumluluklarını yerine getiren Türkiye Cumhuriyeti, ülke sınırları içerisinde yaşayan ve çeşitli faktörler çerçevesinde mağduriyet yaşayan vatandaşlarına belirli tutarlarda nakit yardımlar ulaştırmaktadır. Bu kapsamda geliştirilen sosyal yardım modellerinden biri de kira yardımı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kira yardımı, dar gelirli olan ve bu durumunu belgelere aracılığı ile ispat edebilen ihtiyaç sahiplerine, devlet kurumları aracılığı ile ulaştırılan bir sosyal yardım çeşididir. Kira Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Giderek zorlaşan gündelik hayat şartları karşısında kira tutarlarını ödemekte zorlanan vatandaşlar, devlet kurumları aracılığı ile sunulan kira hizmetine nasıl başvuracaklarını merak etmektedirler. Bu noktada, başvuru yapmadan önce bazı şartların sağlanması gerektiğini bilmek gerekmektedir. Devlet, ilgili kira yardımı hizmeti için şu başvuru şartlarını belirlemiştir:
  • Başvuru sahibinin sigortalı olmaması
  • Başvuru sahibinin emekli maaşı, yetim ve dul aylığı gibi ödemeleri almıyor olması
  • Başvuru sahibinin herhangi bir gayrimenkule sahip olmaması
  • Başvuru sahibinin gelir testinin yoksulluk sınırının altında çıkması
Kira Yardımı Başvuruları Nereye Yapılır? Devletin geliştirdiği kira yardımı hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşların, e-devlet ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile hizmet başvurusu yapmaları gerekmektedir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.