SON DAKİKA
Hava Durumu

Kentsel dönüşüm kapsamında evini yenilemek isteyenlere müjde! Devlet desteği ile evinizi yenilemek artık mümkün!

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2022 12:12
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2022 11:10
https://gazetebanka.com/
Kentsel dönüşüm kapsamında evini yenilemek isteyenlere müjde! Devlet desteği ile evinizi yenilemek artık mümkün!

Ev sahibi olmayı herkes hayal ederken riskli bölge ve riskli konutlarda yaşayan ev sahipleri ve kiracıları için bu hayalden öte mecburi bir durum haline gelmektedir. Artan konut fiyatları ve yüksek faiz oranları ile bu mecburiyeti gerçekleştirmek oldukça zor hale gelmektedir.

Ekonomik koşullar göz önünde bulundurulunca vatandaş yeni ev almak ya da var olan sorunlu konutu yeniden inşa etme konusunda zor durumda kalmaktadır. Bu noktada devreye devlet destekli Vakıfbank üzerinden verilen kentsel dönüşüm kredisi girmekte. Kentsel dönüşüm kredisi sayesinde %0.88 faiz oranından başlayan kredi alınarak yeni konut alımı ya da yeniden konut inşa etmek mümkün hale gelmektedir. Kentsel Dönüşüm Kredisi


Kentsel dönüşüm kredisi 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu kapsamında afet riski olan bölgelerde ya da risk altında olduğu tespit edilen konutlarda yaşayanlar için başka bir alandan yeni ev alınması ya da var olan konutun yenilenmesi için verilen destek kredisidir. Kentsel dönüşüm kapsamında vatandaşa kolaylık sağlamak için bankadan uygun faiz oranlı ve uzun vadeli kredi imkânı sağlanmaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı destekli kentsel dönüşüm kredisi kapsamında yüksek limitli uzun vadeli ve düşük faiz oranlı kredi almak kolay hale gelmektedir. Kentsel dönüşüm kredisinden yararlanma şartlarını yerine getirenler Vakıfbank üzerinden verimlilik sınıfına göre değişen oranlarda faizli kredi çekebilmektedirler. A sınıfı verimlilik grubunda olan konutlar için %0,88 faiz oranı uygulanırken B sınıfı verimlilik grubunda ki konutlara %0,92 faiz oranı uygulanmaktadır. Standart konutlar için ise %0,96 faiz oranı uygulanıyor. Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi


Vakıfbank 6306 sayılı kanunu olan afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkı kapsamında destek yardımı yapmaktadır. Söz konusu yardımdan riskli konut ve bölgede yaşayanlar yararlanabilmektedir. Bulundukları konut riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı konut almak isteyen ev sahipleri kentsel dönüşüm kapsamında Vakıfbank’tan % 0,88 faiz oranı ile kredi alabilmektedirler. Yaşadıkları konutun riskli yapı olarak tespit edilmesi halinde hak sahipleri Vakıfbank’tan 200.000 TL’ye kadar %0,88 faiz oranı ile konut kredisi alabilirler. Kimler Kentsel Dönüşüm Kredisi Alabilir?
Kentsel dönüşüm kredisi kapsamında kampanyadan yararlanacak olanlar ise;
  • Risk altında olan bölgede konutu bulunan hak sahipleri,
  • Riskli alan ve riskli konutlarda en az 1 yıl oturan kiracılar,
  • Riskli bölge ve konutlarda yaşayan sınırlı hak sahipleri,
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.