SON DAKİKA
Hava Durumu

Karı yüzde 28 düşmesine rağmen JP Morgan, ABD’de resesyon ihtimalini düşük görüyor!

Haber Giriş Tarihi: 15.07.2022 16:23
Haber Güncellenme Tarihi: 15.07.2022 16:23
https://gazetebanka.com/
Karı yüzde 28 düşmesine rağmen JP Morgan, ABD’de resesyon ihtimalini düşük görüyor!

ABD’nin en büyük bankası JP Morgan, ikinci çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 28 daha az kar açıkladı! Düşük karına karşın resesyon ihtimalini henüz az olarak değerlendiren banka, buna sebep olarak enflasyona rağmen harcamaların ve işletmelerin borçlanmalarının devam etmesini gösterdi. “YUMUŞAK VEYA SERT BİR İNİŞ OLABİLİR” JP Morgan CEO’su Jamie Dimon, geçtiğimiz Perşembe yaptığı açıklamada umut verici konuştu. Her ne kadar bankanın performansı ile ABD ekonomisi özdeşleştirilse de Dimon, “Şu anki haberler aslında epey iyi. İleriye dönük olası sorunların listesini yaptığımızda yumuşak veya sert bir iniş olabilir.” dedi.

Buna neden olarak tüketicilerin harcamalarını sürdürmesini öngören banka JFO’su Jeremy Barnum, “Doğrusu şu ki gerçek verilere ve sonuçlara çok dikkatli baktık ve esasen gerçek sonuçlarda herhangi bir zayıflık olduğuna dair kanıt yok” dedi. DÜŞÜK GELİRLİLER ENDİŞE VERİYOR! Barnum, ekonomi için muhtemel endişe kaynağı olarak düşük gelirlileri gösteriyor. Kredi notu düşük tüketicilerin borçların gerisinde kalmaya başladığına dair kanıtlar bulunduğunu söyleyen Barnum, bunu önemli bir problem olarak görüyor. KREDİ KARTI HARCAMALARINDA ARTIŞ DEVAM ETTİ JP Morgan tarafından sağlanan Chase kredi kartları ile yapılan harcamalarda artış kaydedildiği, tüketicilerin harcamadan vazgeçmedikleri şeklinde yorumlandı. Yüksek enflasyona rağmen bir yıl öncesine göre kredi kartı harcamalarının yüzde 21 arttığına değinilirken, ilk çeyreğe göre artış ise yüzde 15 olarak gözlendi.

Büyümenin en çok seyahat ve yemek harcamalarında görüldüğü ifade ediliyor. Halihazırda daha fazla kredi kartı borcu anlamına gelen bu rakam ise çoğu müşterinin pandemi öncesine göre daha yüksek nakit bakiyesine sahip olduğu gerekçesi ile olumlu değerlendiriliyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.