SON DAKİKA
Hava Durumu

Kadınlara yönelik istihdam paketi açıklandı! İlk başvuran geri ödemesiz destekten yararlanacak! Başvuru şartları nelerdir?

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2022 16:49
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2022 16:00
https://gazetebanka.com/
Kadınlara yönelik istihdam paketi açıklandı! İlk başvuran geri ödemesiz destekten yararlanacak! Başvuru şartları nelerdir?

Çalışma hayatında kadın istihdamını arttırabilmek için destek projesi başlatıldı. Proje kapsamında 20 aylık süre boyunca kadın girişimciler Avrupa Birliği'nin desteği ile ekonomik olarak kalkındırılacak.

Yapılacak kayıtlı kadın istihdamının desteklenmesi projesi kapsamında kadınların işgücüne katılımını yükseltebilmek hedefleniyor. Girişimci kadınları teşvik edebilmek mesleki becerilerini ortaya koyabilmelerini sağlamak ve istihdam alanını genişletebilmek için yeni iş olanağı sunabilmek amaçlanıyor. Türkiye ve Avrupa Birliği Projeye Ortak Yürütüyor! Women Up adıda verilen Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kapsamında finansman desteğini Türkiye ile Avrupa Birliği ortaklaşa olarak sağlıyor.

Proje için destek rakamı da belli oldu. Toplamda 25 milyon Avro yani yaklaşık olarak 410 milyon TL hibe edilecek. Projenin yürütmeliğini Sosyal Güvenlik Kurumu üstleniyor. Başvuruda gerekli şartları karşılayan 4 bin adet kadın girişimci için mali destek yardımında bulunulacak. Destek Kapsamında Ödenecek Tutar Belirlendi!

Sunulacak destek paketi için detaylar gün yüzüne çıktı. Destekten faydalanan girişimci kadınlar asgari ücret tutarında çalışan bir işçinin işverene yönelik oluşan maliyetinin yüzde 65 oranı üzerinden hibe olabilecek. Bu tutar 2022 yılı içerisinde 3 bin 984 TL olarak belirlendi. Kadın İstihdamı için Hibe Desteği Başvuru Şartları Nelerdir? Sunulan destekten yararlanmak isteyenler için belirli şartları ortaya kondu. Bu şartlar kapsamında girişimcinin kadın olması gerekiyor. Eğer ortak olarak bir şirket yürütülüyorsa en az iki ortağının da kadın olması şartı aranıyor.
  • Kurulmuş işletmenin 5 Mart 2012 tarihinden sonra faaliyete başlamış olması gereklidir.
  • Kapsamdan sadece projenin uygulandığı iller faydalanabilir. Bu iller arasında İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Denizli, Şanlıurfa, Samsun, Aydın ve Kahramanmaraş bölgeleri yer alıyor.
  • İşe yeni alınmış olan kadın çalışanlar için son 1 yılda çalışan sayısına ilave edilmiş olmalı ve bu kadın çalışanın 21 Şubat 2022 tarihinden sonra işe alınmış olması da aranan şartlar arasındadır.
  • Çalışılan sektöre yönelik olarak Esnaf Ticaret Odası ya da Sanayi Odasında bir kayıt işlemi bulunmalıdır.
  • Proje kapsamındaki faydadan yararlanabilmek için en fazla 9 işçi çalıştırmak gerekiyor. Kadın işveren hiç işçi çalıştırmasa da bu destekten yararlanabilecek.
  • Birden çok işyeri bulunuyorsa yalnızca tek bir işyeri için başvuruda bulunulabilir. Toplamda işçi sayısının 9'u aşmaması gerekiyor.
  • Başvuruda bulunacak olan kadın işverenin herhangi bir şekilde SGK'ya 5 bin TL’den fazla prim borcu bulunmamalıdır.
  • Daha sonra işyerine alınan ilave kadın işçinin işverenin bir yakını olmamalı.
  • Kadın işçi olarak çalıştırılacak olan kişi 65 yaşını aşmamış olmalı
  • İşe alınan işçinin kendine ait emekli aylığı bulunmamalı
Proje Kapsamında Destek Başvurusu Nereye Yapılmalıdır? Kapsamda sunulan şartları karşılayanların ön başvuruları e-devlet platformu üzerinden alınacak. E-devlet'te yer alan “SGK Kurum Hizmetleri Kategorisi” kullanılarak “kayıtlı kadın istihdamının desteklenmesi projesi hibe ön başvurusu ve takibi” adı verilen kısım kullanılarak başvuru işlemi gerçekleşecek. Yapılan ön başvurunun ardından uygun bulunulduğunda gerekli evraklar en yakın bölgedeki SGK müdürlüğüne giderek teslim edilecek. Kesin kayıt işlemlerinde randevu ile sıra ve gün alınabilecek.

Belirlenmiş il için kontenjan sayısı sınırlı tutuluyor. Kontenjan dolduğunda yapılacak başvurular yedek listesine alınacak. Asıl listede bulunanlar koşulları yerine getirmediğinde yedekte bulunanlar bu faydadan yararlanacak. Bulunulan ile ait kontenjan sayısı 2 katına kadar başvuru yapılabilecek şekilde belirlendi.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.