SON DAKİKA
Hava Durumu

Japonya'da Merkez Bankası kararı açıklandı! Faiz oranları sabit kaldı!

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2022 13:54
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2022 13:54
https://gazetebanka.com/
Japonya'da Merkez Bankası kararı açıklandı! Faiz oranları sabit kaldı!

Her yıl ülkelerin para politikalarına yönelik yeni kararlar aldığı toplantılar düzenleniyor. Japonya'da Merkez Bankası tarafından yapılan toplantı neticesinde faiz kararlarında ya da para politikalarında herhangi bir değişiklik yaşanmadığı kamuoyuna duyuruldu. Bu durumun nedeni olarak Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sürecinin bir belirsizlik ortamı oluşturduğu nedeni öne sürüldü. Japonya Merkez Bankası Faiz Politikasında Sabit Kaldı!

Japonya'nın Merkez Bankası BOJ dün itibari ile başlayan ve bugün son bulan toplantısı neticesinde para politikalarına yönelik yeni kararlar alındı. Banka politika faizini değiştirmeme kararı aldı. Eski hali ile yüzde - 0.1 bırakıldı. Alınan yeni karar 8'e karşı 1 oy ile kabul edildi. Toplantıda konuşulan diğer konular ise yıllık olarak yatırım fonlarına eklenen Japon gayrimenkulü 180 milyar Yen olarak devam edecek. Sınırsız devlet tahvili ve yıllık olarak 12 trilyon değerinde Yen borsa yatırım fonları için uygulanan işlemler sürdürülmeye devam edecek. Faiz Politikasındaki Sabitliğin Nedeni Neydi? Japonya Merkez Bankası tarafından alınan bu karar pek çok kesimi şaşırttı. Özellikle yaşanan kriz ortamında bankalar sıkı para politikalarına geçiş yapıyor. Bu durumun nedeni araştırıldığında enflasyon rakamlarının beklentinin altında bir konumda bulunması, ekonomik olarak savaş sürecindeki belirsizliğin neden olduğu öne sürüldü.

Banka tarafından açıklanan karar metninde; özellikle beklenen enflasyon düzeyine yükselindiğinde daha sonra farklı bir yaptırma gidilebileceğini, şuan için hedeflenen rakama ulaşana kadar istikrarlı bir şekilde hedeflenen üzerinde kalana kadar parasal olarak tabanın genişletilmesi kararının verildiği söylendi. Firmalara Finansal Destek Sürecek! Firmalar finansal olarak desteklenmeye devam edecek. Para politikasında belirlenen yüzde 2’lik hedefe ulaşana kadar sürdürülecek. Sonuç olarak beklenti bankanın yeni yeni ortaya çıkan koronavirüs salgınının etkisini gözlemlemek ve gerektiği noktada ek genişletici önlemler almak. Kısa vadede ya da uzun vadede açıklanan faiz oranlarının belirlenen seviyede ya da daha aşağı bir noktasında kalması da bekleniyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.