SON DAKİKA
Hava Durumu

İzmir'de şehir içi ulaşım tarifeleri güncellendi! Toplu ulaşım zammı ne kadar oldu?

Haber Giriş Tarihi: 18.03.2022 13:51
Haber Güncellenme Tarihi: 18.03.2022 13:51
https://gazetebanka.com/
İzmir'de şehir içi ulaşım tarifeleri güncellendi! Toplu ulaşım zammı ne kadar oldu?

İzmir ilinde toplu taşıma araçlarına yönelik olarak tarifeler belli oldu. Ulaşıma yönelik fiyat belirlemesi her ay TÜİK tarafından paylaşılıyor. Üretici fiyat endeksi göz önünde bulundurularak fiyatlarda güncelleme yaşanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olarak hizmet sunan ulaşım araçlarında zamlı tarifeler belli oldu. Yeni düzenlemede toplu taşıma araçlarına yönelik yapılan zammın biniş tarifeleri ile akaryakıt ve enerji fiyatlarına gelen zamdan kaynaklı olarak yaşandığı ifade edildi. Hayatın sürdürülebilirliği ve ulaşım hizmetlerinin aksaksız bir şekilde ilerleyebilmesi için bu tarife değişikliğinin yapılmasının şart olduğu yapılan açıklama ile duyuruldu. Ulaşımda Zam Hangi Alanları Kapsayacak? İzmir Büyükşehir Belediyesi ekonomik olarak mevcutta yer alan sistematik ulaşım hizmetini devam ettirebilmek için bu artışın zorunlu olduğunu vurguladı. Etkilenen ulaşım kanalları İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olarak hizmet veren metro, tramvay hatları, ESHOT, İZDENİZ, İZULAŞ, TCDD-Büyükşehir ortaklığı ile yürütülen İZBAN ve ESHOT denetimi ile hizmet sunan İZTAŞIT araçları için bu yeni tarifeler geçerli olacak. Toplam Hasılat Akaryakıt Bedelini Karşılamıyor!

İzmir'de ulaşımın en büyük yükünü ESHOT çekiyor. Genel Müdürlük günde 140 bin litre akaryakıt kullandığını ifade etti. Gelinen noktada bu rakam her gün 2 milyon 612 bin TL'lik akaryakıt maliyetine denk geliyor. Hesaplamalar ESHOT'un günlük olarak tükettiği yakıt miktarının ancak yüzde 62’sinin karşılanabildiği ifade edildi.

Ocak ayından beri yapılan hesaplamalarda toplam hasılatın 64 milyon 476 bin TL olduğu söylenirken bu rakamın dışında akaryakıtta yaşanan giderin 101 milyon 164 bin TL olduğu söylendi. Akaryakıt ile elde edilen toplam hasılat arasındaki bu fark mecburi bir zamma neden oldu. Yeni Ulaşım Bedeli Belli Oldu! Açıklanan rakamlara ücretsiz ya da indirimli iniş binişlerde dahil edildi. Bu tarz yolculardan 1.78 TL gelir elde ediliyor. Klasik bir vatandaşın binme maliyeti 8.93 TL.

Tüm veriler ışığında yenilenen ulaşım hizmeti tarifeleri İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon merkezinin aldığı karar ile açıklandı. A tarife kapsamında yer alan bir kişi 4.70 TL ile ulaşımını gerçekleştiriyordu. Yenilenen tarife de bu ücret 6.50 TL'ye yükseltildi.

120 dakikalık süre içerisinde ilk aktarma uygulandığında ücret 1.20 olacak ikinci aktarmada ise 90 kuruş olarak sisteme işlenecek. 120 dakika içerisinde üçüncü ve sonraki aktarmalarda ise ücret alınmamaya devam edilecek. Öğrenci, Öğretmen ve 60 Yaş Üstü Tarifeler Güncellendi! İzmir Büyükşehir Belediyesi ulaşımda yaptığı güncellemeler öğrencileri de etkiledi. 2 yıldır aynı tarifeler üzerinde biniş gerçekleştiren öğrenciler için ulaşım fiyatları yükseltildi. Eski tarifede öğrenciler 1.64 TL ile biniş gerçekleştirirken yenilenen tarife de bu fiyat 2.20 TL'ye yükseltildi. Öğretmenler ve 60 yaş üstü kişiler için ödenen tarife ücreti 4.06 iken zamlı fiyatlar ile 5.60 TL'ye yükseltildi.

Halk Taşıt uygulaması kapsamında sabah 05:00 ile 07:00 arasında ve 19:00 ile 8:00 arasında sunulan yüzde 50 indirim hizmeti verilmeye devam edecek.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.