SON DAKİKA
Hava Durumu

İşten haksız yere çıkarılanlara devlet sahip çıkıyor! Başvuru yapanlara 4.000 TL ödeme

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2022 18:04
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2022 14:51
https://gazetebanka.com/
İşten haksız yere çıkarılanlara devlet sahip çıkıyor! Başvuru yapanlara 4.000 TL ödeme

İş arayan işçi ve çalışanlara destek olan İŞKUR içinde bulunduğumuz zorlu süreçte işten haksız yere çıkarılan mağdurlarında yanında olmaya devam ediyor. İşsiz kaldığınız dönemde gerekli şartları sağladığınız taktirde İŞKUR üzerinden işsizlik maaşı almak için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca İŞKUR işsiz kalınan süre içerisinde sağlık sigortası primi ödenmesi, iş bulmak için destek verilmesi ve yeni işlerle ilgili eğitimlere katılma gibi farklı desteklerde sunmaktadır. İŞKUR’un işsizlik maaşı ödeneği ile ilgili ayrıntılar ise yazımızın devamında mevcut. İşsizlik Ödeneği Süresi Ne Kadar?
İşsizlik ödeneği sigortalı olarak çalıştığınız gün sayısına göre değişmektedir. Minimum 600 gün sigortalı çalışılması gerekmektedir ancak 600 gün sigortalı olanlar işsizlik ödeneği alabilirler. Sigortalı çalışma süresine göre işsizlik ödeneği tutarları;
  • 600 gün sigortalı çalışan ve işsizlik primi ödemiş olanlara 180 gün
  • 900 gün sigortalı çalışan ve işsizlik primi ödeyenlere 240 gün
  • 1080 gün sigortalı çalışan ve işsizlik primi ödeyenler 300 gün işsizlik ödeneği alabilirler.
İşsizlik Ödeneği Miktarı
Minimum 600 gün sigortalı çalışan ve işsizlik primi ödeyenlere verilen işsizlik ödeneği sigortalı çalışma gününüzün sayısına göre değişerek 2.001,60 TL ile 4.003,20 TL arasında işsizlik ödeneği alabilirler. İşsizlik Ödeneği Kimlere Verilir?
İŞKUR belli bir süre sigortalı çalışan ve işsiz kalanlar için sunduğu işsizlik ödeneğinde hak kazanılması için bazı şartlara uygun olunması gerekmektedir. İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için gerekli koşullar ise şu şekildedir:
  • Sigortalının önce ki 3 yıl içerisinde en az 600 gün boyunca sigortalı olması ve işsizlik ödeneği pirimi ödemesi gerekmektedir
  • Sigortalının kendi isteği dışında bir hatası olmadan işten çıkarılmış olması
  • İşten çıkarılmadan önce 120 gün içerisinde hizmet akdine tabi olması gerekmektedir.
  • İşten çıkarıldıktan sonra ki 30 gün içerisinde İŞKUR’a şahsen yada online başvuruda bulunması gerekmektedir.
İşten haksız yere çıkarılanlar 30 gün içerisinde şahsen ya da online olarak İŞKUR’a konu ile ilgili başvuruda bulunmalısınız. Geçerli bir sebepten dolayı 30 gün süresini geciktirenler gecikilen süre toplam hak süresinden düşürülür.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.