SON DAKİKA
Hava Durumu

İstanbulda boş otel bulmak imkansız hale geldi! Ekim ayı için Çırağanda geceliği 30 bin Euro olan odaların hepsi rezerve edildi!

Haber Giriş Tarihi: 02.10.2022 00:16
Haber Güncellenme Tarihi: 01.10.2022 17:33
https://gazetebanka.com/
İstanbulda boş otel bulmak imkansız hale geldi! Ekim ayı için Çırağanda geceliği 30 bin Euro olan odaların hepsi rezerve edildi!

Bu yıl Türkiye'de özellikle İstanbul'da turistlerin üçte birini ağırlayan popüler otellerin doluluk oranı %90'ı aştı. Türkiye'yi ziyaret eden çoğu turist otellerdeki doluluk oranı nedeniyle araya hatırı sayılı kişiler koyarak konaklamak zorunda kaldı. YABANCI TURİST SAYISI 1 MİLYONU AŞTI! Temmuz ayı verilerine göre yabancı turist sayısı 1 milyonu aştı. Bu son 10 yılın en yüksek rakamıydı. İstanbul'da Ağustos ve Eylül ayları oldukça yoğun turist sayısı ile karşılaştı. Özellikle Taksim, Boğaz Hattı ve Sultanahmet bölgelerinde otel bulmak zor hale geldi. Kişilerin oda rezervasyonu yaptırmaları için araya tanıdık kişileri koyarak rica etmesi gerekti. Ağustos ve Eylül doluluk oranı 2019 yılını geçti. Turizmciler de bu duruma şaşkındı.

“Pandemi döneminde son dakika rezervasyonlar alabiliyorduk. Ancak bu yaz döneminde bu geçerli olmadı” diyen turizmciler: “Özellikle Sultanahmet, boğaz hattı ve Taksim gibi bölgelerde bu daha zor hale geldi. Hele 15 kişilik organize olmuş gruplara yer bulmak daha da imkansız oldu” dedi. ÜST SEGMENTTE DOLULUK %93’Ü AŞTI!

İstanbul Ticaret Odası meclis üyesi ve meslek komitesi başkanı Aydın Karacabey İstanbul'da Ağustos ve Eylül ayı doluluk oranları ile ilgili her şeyin yolunda gittiğini ifade eden konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Üst segment otellere bakıyoruz. Doluluk ortalaması %93'ü aştı. Fiyatı biraz düşen otellerde ise %97'yi buluyor. Turistler yer bulmakta zorluk çekiyor. Araya birilerini katarak rica ediyor.”

Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin: “Ağustos ayı sonu itibariyle İstanbul'a gelen kişilerde doluluk oranı %80'lerde gerçekleşti. Turistlerin daha yoğun olduğu bölgelerde bu rakam %90'ı aşıyor. Perşembe ve Pazar günlerinde yer bulmak gittikçe zorlaşıyor” dedi. Ekimde talebin oldukça iyi olduğunu da iletti. ÇIRAĞAN SARAYI ÖZEL SUİT ODALARI DOLDU TAŞTI! Öte yandan online rezervasyonlarda kişilerin gününü uzatmayı tercih ettiğini ifade etti. 2 ya da 3 geceliği online olarak seçilen otel odalarının 6 ile 7 geceye çıkarıldığını ekledi. Eylül ayı bitmesine rağmen otellerde yüksek doluluklar devam ediyor. Tarihi Çırağan Sarayı binasında yer alan ve ayrı bir giriş olarak özel saray suitlerin tüm sezon boyunca %100 doluluğa ulaştığı da ekleniyor. Bu suitlerde gecelik fiyat ise 2000 Euro'yu buluyor. En pahalı olan en lüks olan suitlere ilgi sezon boyunca tam dolulukla gösterildi. Geceliği 30.000 Euro olan suitlere dahi oldukça yüksek rakamlar söz konusuydu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.