SON DAKİKA
Hava Durumu

İŞKUR TYP başvuruları başladı! 4250 TL maaşla İŞKUR toplum yararına proje çalışması

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2022 22:06
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2022 20:10
https://gazetebanka.com/
İŞKUR TYP başvuruları başladı! 4250 TL maaşla İŞKUR toplum yararına proje çalışması

İş arayanların yakından takip ettiği İŞKUR TYP kapsamında vatandaşları iş sahibi yapmaya devam ediyor. Türkiye genelinde işverenler işe işsizleri bir araya getiren kurum aynı zamanda Toplum Yararına Programlar (YTP) sistemiyle büyük ilgi görüyor. İşsizliğe hızlı çözüm bulmak için başlatılan bu program kapsamında vatandaşlar hem meslek öğreniyor hem de 4250 TL maaş alarak ekmeğini kazanmış oluyor.

Toplum Yararına Programlar, iş gücünün bulunmadığı yerlerde hem işverenlere hem de vatandaşlara büyük kolaylık sağlıyor. Henüz çalışma alışkanlığı kazanmamış ve hayatını idame ettirmekte güçlük çeken vatandaşlar İŞKUR TYP sayesinde 4220 TL maaşla meslek sahibi olabiliyor. TYP başvurularında öncelikle kişinin kuruma kayıtlı bir işsiz olması ve 18 yaşından büyük olması gerekiyor. İŞKUR TYP Katılım Şartları

SGK’dan emekli ve malul maaşı almayan kişiler TYP başvurusu yaparken, açık öğretime kayıtlı öğrenciler bu programa katılım sağlayamıyor. Çalışma sonucu hane gelirinin net asgari ücretin 1.5 katını aşmamasına dikkat ediliyor. TYP kapsamına alınacak kişiler 3 farklı yöntemle belirlendiği için her başvuran kişi bu programlara girme şansı elde edemiyor. İŞKUR il müdürlüğü tarafından belirlenen yöntemler ile başvuru yapan kişiler arasından TYP seçimleri yapıyor. İŞKUR TYP Süresi ve Maaşları Ne Kadar? Noter kurası, liste yöntemi veya yarı yarıya olacak şekilde TYP kapsamına alınan kişiler belli olduktan sonra çeşitli alanlarda çalışmalar başlıyor. Genel olarak çevre temizliği, kamusal altyapı çalışmaları, resmi okullarda çevre düzenlemesi, ağaçlandırma, park düzenlemeleri erozyon engelleme gibi alanlarda toplum yararına çalışmalar yapılıyor. Bu sayede vatandaşlar belirli süreliğine iş sahibi olup maaşlı çalışan gibi sigortaları yatırılıyor. İŞKUR TYP çalışma süresi 9 ay boyunca haftada 5 gün, günde 9 saat olacak şekilde belirleniyor. TYP çalışanlarına asgari ücret 4250 TL ödeme yapılıyor.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.