SON DAKİKA
Hava Durumu

İŞKUR işten çıkartılan vatandaşlara 4 bin TL maaş bağlıyor! İŞKUR işsizlik maaşı şartları nelerdir?

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2022 22:08
Haber Güncellenme Tarihi: 23.03.2022 17:00
https://gazetebanka.com/
İŞKUR işten çıkartılan vatandaşlara 4 bin TL maaş bağlıyor! İŞKUR işsizlik maaşı şartları nelerdir?

Türkiye’de işsizlik sıkıntısı çekilirken İŞKUR’un vatandaşlara karşı sorumlulukları da giderek artıyor. İŞKUR, sadece iş arayanlar işverenleri bir araya getiren bir kurum olmakla kalmıyor, aynı zamanda kurslar açarken bir yandan da işten atılanlar için hizmetler veriyor. Kendi isteği dışında işten çıkarılan kişilerin işsiz kaldıkları dönemde geçimlerini sağlamaları için onlara işsizlik maaşı veriyor. İŞKUR İşsizlik Maaşı Nedir?

İŞKUR işsizlik maaşı vatandaşların çalıştığı iş yerinden kendi isteği dışında çıkartılması durumunda devletten aldıkları bir yardım ödeneğidir. Kişinin çalıştığı dönemde maaşından yapılan kesintiler birikerek, işsiz kaldığı dönemde işsizlik maaşı olarak ödeniyor. Bu sayede vatandaşların iş ararken mağdur olmamaları ve ellerinde bir gelir bulunması sağlanıyor. Kimler İŞKUR İşsizlik Maaşı Alabilir İŞKUR’dan işsizlik maaşı alabilmek için vatandaşların belirli koşulları yerine getirmesi gerekiyor. Öncelikle işsizlik maaşına başvuru yapılması önemli bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü vatandaşlar hak sahibi olsa bile belirli zaman dilimi içinde başvuru yapmazsa bu hakkından yararlanamıyor. İşsizlik maaşı yapacak kişilerin, işten çıkarılırken kendi istekleri dışında sözleşmenin sonlandırılmış olması gerekiyor. Dolayısıyla kendi rızası ile istifa ederek işten çıkan kişilere İŞKUR işsizlik maaşı ödenmez.

İşsizlik maaşı almak isteyen vatandaş, çalıştığı dönemde en az 120 gün boyunca aralıksız çalışmış ve sigortasının eksiksiz yatırılmış olması gerekiyor. Başvuru yapacak kişi son 3 yıl içinde en az 600 günlük işsizlik sigortası primini ödemiş olması şarttır. Bu koşulları taşıyan kişiler, işten ayrıldıktan sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR il müdürlüğüne başvuru yaparak işsizlik maaşı almaya başlayabiliyor. 600 gün sigortası bulunan kişilere 180 gün boyunca işsizlik maaşı ödenirken 900 gün sigortalı kişilere ise 240 gün maaş ödeniyor.

https://gazetebanka.com/lise-ogrencisi-ve-mezunlara-yeni-is-firsati-turk-hava-yollari-yeni-mezunlara-kariyer-sunuyor-basvuru-icin-son-gun-yaklasiyor/35502/
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.