SON DAKİKA
Hava Durumu

İŞKUR işsizlere 2 bin 568 TL ödeyecek! İşsizlik ödeneğinden kimler, nasıl yararlanabilir?

Haber Giriş Tarihi: 28.07.2022 21:15
Haber Güncellenme Tarihi: 28.07.2022 16:17
https://gazetebanka.com/
İŞKUR işsizlere 2 bin 568 TL ödeyecek! İşsizlik ödeneğinden kimler, nasıl yararlanabilir?

2022 yılı içerisinde iki seferde uygulanan asgari ücret zammı sonrası farklı ödeme kanallarında da fiyat artışını beraberinde getirdi. Asgari ücretle çalışanlara yönelik yapılan artış çalışmayanlara yönelik de yapıldı. İşsizlik maaşında yaşanan artış 1 Temmuz itibariyle geçerli olmaya başladı. %30 oranında yapılan artış ile birlikte en düşük işsizlik maaşı da belli oldu. ARA ZAM İLE İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ARTTI! 2022 yılı Temmuz ayında asgari ücretlilere ara zam uygulaması yapıldı. Durum devletin yaptığı farklı ödemelerde de zam uygulamasını yapmayı gerektirdi. Ara zam sonrası net asgari ücret 5500 TL'ye ulaştı. İşsiz olup ödenekten yararlananlar yeni asgari ücrete bağlı olarak maaşlarında artış yaşadı. İŞSİZLİK ÖDENEĞİ NE KADAR ARTTI! Çalışmakta olduğu iş yerinde herhangi bir kasıt ya da kusuru olmaksızın işten kovulanlar işsizlik maaşı alabiliyor. Günlük işsizlik ödeneği üzerinden aylık maaş hesabına yatırılıyor. Kişinin son 4 aylık primi üzerinden brüt kazancı düşünülerek %40 oranında hesaplama yapılıyor. İŞSİZLİK MAAŞI TABAN TUTARI NE KADAR OLDU?

1 Temmuz itibariyle güncellenen işsizlik ödeneği yıl sonuna kadar devam edecek olan brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. 2022 yılı 1 Temmuz ve 31 Aralık tarihleri arasında geçerli olan brüt asgari ücret tutarı 6471 TL. 1 Temmuz tarihinden önce işsizlik ödeneği alanlar aylık 1981,41 TL alıyordu. Yapılan yeni zamlarla beraber işsizlik ödeneği tutarı 2.568 TL oldu. EN YÜKSEK İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLDU? Yüksek ücretli olarak çalışmış olanların işsizlik maaşı ücreti tavan tutar üzerinden yatırılıyor. İşsizlik maaşı aylık 3.972,82 TL idi. 1 Temmuz itibariyle yapılan asgari ücret zammı sonrasında brüt asgari ücrete göre hesaplanan bu tutarda artış yaşandı. İşsizlik maaşı en yüksek ödemesi 5137,51 TL oldu. İŞSİZLİK ÖDENEĞİ NASIL ALINIR? Temmuz ayı itibariyle işsizlik maaşı almak isteyenlerin kendi isteği dışında işsiz kalması gerekiyor. Kişinin iş akdini sonlandırmadan önce çalıştığı son 3 yıl içerisinde en az 600 günlük prim ödemesinin yapılmış olması şartı aranır. İş sözleşmesi feshedildikten sonraki ilk 30 gün içerisinde İŞKUR'a gidilerek bildirimde bulunmak gerekiyor. Elektronik ortamda bu bildirim sağlanabiliyor.

Sigortalılık kıdemine göre ödenecek olan tutar değişebiliyor. Son 3 yıl içerisinde kişinin işsizlik ödeneği alma süresi:
  • 600 günlük sigortalılığı bulunanlar 180 gün
  • 900 günlük sigortalılığı bulunanlar 240 gün
  • 80 gündüz sigortalılığı bulunanlar ise 300 gün
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.