SON DAKİKA
Hava Durumu

İŞKUR işsiz kalanlara 4000 TL ödeme yapacak! Online başvurular kabul ediliyor: Başvurana 10 ay boyunca düzenli ödeme yapılacak

Haber Giriş Tarihi: 04.08.2022 17:07
Haber Güncellenme Tarihi: 04.08.2022 17:07
https://gazetebanka.com/
İŞKUR işsiz kalanlara 4000 TL ödeme yapacak! Online başvurular kabul ediliyor: Başvurana 10 ay boyunca düzenli ödeme yapılacak

İŞKUR işten kendi isteği dışında çıkarılanlara işsizlik ödemesi yapıyor. 10 ay boyunca düzenli olarak yapılacak ödemeler sigortalılık sürecine göre değişecek. Asgari ücretli olarak çalışma yaşantısı bulunan ve işten kendi isteği dışında çıkarılan bir kişinin alacağı ücretle özel sektörde çalışan bir kişinin işten çıkarıldığında alacağı ücret farklılaşıyor. İŞSİZLİK ÖDENEĞİ NEYE GÖRE BELİRLENİYOR? Günlük olarak ödenen işsizlik tutarı sigortalı olarak çalışan kişinin son 4 aylık kazandığı prime göre değişiyor. Brüt kazanç üzerinden %40 oranında hesaplama yapılarak tutar ortaya konuyor. İşsizlik ödeneği tutarı aylık olarak ödenen asgari ücretin brüt miktarının %80'ini geçmemesi gerekiyor. İŞSİZLİK ÖDENEĞİ NE KADAR OLDU? Türkiye İş Kurumu işsiz kalan vatandaşlara yönelik olarak aylık düzenli ödemeler gerçekleştiriyor. Belirlenen asgari ücret tutarına göre işsizlik maaşı rakamları şu şekilde güncellendi:
  • Yaşantısının son 4 ayı asgari ücretle tamamlayanlar 1986,41 TL
  • Çalışma yaşantısının son 4 ayını 7.500 TL alanlar 2.977,23
  • Çalışma yaşantısının son 4 ayını 10.500 TL ile tamamlayanlar 3972,82 TL.
İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

İŞKUR belirlenen aylık tutarı kendi talebi dışında işinden ayrılmış olan vatandaşlara sunuyor. İşsizlik maaşından yararlanabilecek ve müracaat edebilecek olan kişiler şunlardır:
  • İşten çıkarılmadan önce 4 aylık sigortalı olarak çalışma süresi bulunan ve primlerini vaktinde ödemiş olan
  • İş anlaşmasına kendi dışında gelen bir talep ile son verilmiş olması
  • İşinden ayrıldıktan sonra en geç bir ay içerisinde İŞKUR işsizlik maaş müracaatının yapılmış olması
  • Son 3 yıllık çalışma yaşantısında toplamda 600 gün sigortalılığı bulunması ve prim ödemelerinin düzenli yapılmış olması
İŞSİZLİK ÖDENEĞİ KAÇ GÜN VERİLİYOR? İŞKUR maaş ödemesi sigortalılık sürecine göre değişebiliyor. Buna göre 600 günlük sigortalılığı bulunan bir kişi prim ödemelerini tam olarak tamamladığında 180 gün boyunca ödeme alabiliyor.

900 günlük sigortalılığı bulunan bir kişi prim ödemelerini tam olarak tamamlandığında 240 günlük ödeme alabiliyor.

180 günlük sigortalılığı bulunan bir kişi ise 300 gün işsizlik ödemesi alabiliyor. İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? İşsizlik ödeneği başvurusunda bulunmak isteyenlerin iskur.gov.tr adresine giriş yapması gerekiyor. Ardından ana sayfa alanı üzerinde yer alan “iş arayan” kısmına geçiş yapılmalı. “İşsizlik sigortası” kategorisi altında yer alan “işsizlik ödeneği”ne tıklanılmalı. Burada işsizlik ödeneğine dair detaylı bilgiler incelenebilir ve e-şube yönlendirmesi ile başvuru süreci aşamasına geçilebilir.

İşsizlik ödeneğinden yararlanmak isteyenlerin işten ayrıldıktan sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR'a giderek başvuruda bulunması gerekiyor. Elektronik ortamdan da başvuru yapılabiliyor. İskur.gov.tr adresi üzerinden kişisel hesap alanı açarak başvuru yapılabilir. Başvuru sırasında kişinin “iş arayan kaydı” oluşturulur ve “ödenek başvurusu” sağlanır. Bu süreçte işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerinden yararlanabilmesi için kişiye destek sunulur.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.