SON DAKİKA
Hava Durumu

İŞKUR en çok işçi ihtiyacı olan meslekleri paylaştı: Sektörlere göre en çok istihdam sağlayan ilk 10 meslek…

Haber Giriş Tarihi: 11.08.2022 06:19
Haber Güncellenme Tarihi: 10.08.2022 17:32
https://gazetebanka.com/
İŞKUR en çok işçi ihtiyacı olan meslekleri paylaştı: Sektörlere göre en çok istihdam sağlayan ilk 10 meslek…

İŞKUR en çok işçi ihtiyacı oluşan meslekleri sıraladı. Temmuz ayındaki oranlar ile yıllık veriler karşılaştırıldı. Ortaya çıkan rakamlarda büyük bir düşüş söz konusuydu. En çok eleman ihtiyacı olan ve iş ilanı veren meslek grupları arasında ilk sırada imalat sektörü yer aldı. YILBAŞINDAN TEMMUZ AYINA KADAR SAYI ARTTI! İŞKUR Temmuz ayı yıllık açık iş ilanı sayısı %3,9 oranında azalma yaşadı. 154.619'a düştü. En çok aranan ve iş ilanı açık olan meslekler tek tek listelendi. Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre örülen bu düşüş sonrasında İŞKUR verilerini net olarak halkla paylaştı.

İŞKUR verilerine bakıldığında yılın ilk 7 ayı göz önünde bulundurularak açık işçi sayısı hesaplandı. Yüzde 41,3 artış yaşandığı ve yılbaşından beri 1 milyon 329.398 açık iş ilanının yer aldığı tespit edildi. İŞKUR EN ÇOK AÇIK İLANI BULUNAN İLK 10 MESLEK GRUBU

İŞKUR'un verilerinde açık iş ilanının bulunduğu sektörlerin %98,5'i sektörlerden oluşuyor. En fazla açık iş sayısı ise 547.088 iş ilanı ile imalat sanayi sektörü oldu.

İŞKUR'un yayınladığı verilerde en fazla açık iş ilanına sahip olan 10 meslek listelendi. İmalat sektörü dışında 2. sıraya yerleşen ve en çok iş ilanı olan meslek grubu beden işçiliği oldu. Beden işçisi açık iş sayısı 18.392. TEMİZLİK GÖREVLİSİ VE SATIŞ DANIŞMANLIĞI İLK 5’TE! En çok açık iş ilanına sahip 3.meslek grubu ise temizlik görevlisi oldu. Ülkenin her yerinden farklı kurum ve kuruluşlara yönelik özellikle özel şirket ve kurumlarda çalıştırılmak üzere aranan açık iş sayısı 3.476 oldu.

Temizlik sektörünün dışında makinecilik 4.sıraya yerleşti. Açık iş sayısı 2.028'i buldu.

İŞKUR açık iş ilanı listesinde 5.sırada satış danışmanlığı ya da satış uzmanı görevlisi ön plana çıkıyor. Çeşitli mağazalarda, AVM'lerde görevlendirilmek üzere aranan satış danışmanı açık iş sayısı 1985 oldu. ÖN MUHASEBE ARANAN MESLEKLER ARASINDA.. İŞKUR'a ilan olarak verilen en çok aranan meslekler arasında yerini alan 6.sıradaki meslek grubu ön muhasebeci oldu. Açık iş sayısı ise 1463 oldu.

İŞKUR aracılığı ile en çok işçi alımı yapan 7.meslek grubu Gazaltı kaynakçısı oldu. Açık iş sayısı 1.404.

En çok aranan 8.sıradaki meslek grubu konfeksiyon işçisi oldu. İŞKUR ilan listesinde açık işçi sayısı 1393'ü buldu. GARSONLUK VE ÖZEL GÜVENLİK LİSTEYE SONDAN GİRİŞ YAPTI! Aranan meslek grupları arasında 9.sırada garsonluk yerine alıyor. Lokantalarda Fast Food dükkanlarında ve restoranlarda servis elemanı olarak çalıştırılmak üzere 1253 açık iş sayısı tespit edildi.

En çok ihtiyaç duyulan ve onuncu sırada yer alan meslek özel güvenlik görevlisi oldu. Silahsız olarak AVM'lerde ve çeşitli kurum ve kuruluşların kapılarında görevlendirilmek üzere 1.196 işçi ilanı oluştu. Bu listeyi şoför ve yük taşıma mesleği 1.013 ilan ile takip etti.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.