SON DAKİKA
Hava Durumu

İŞKUR'dan 18 Yaş ve Üzeri Gençlere Çağrı: 9 Aylığına, Asgari Ücret Karşılığında İstihdam Garantisi!

Haber Giriş Tarihi: 14.06.2022 13:12
Haber Güncellenme Tarihi: 14.06.2022 10:14
https://gazetebanka.com/
İŞKUR'dan 18 Yaş ve Üzeri Gençlere Çağrı: 9 Aylığına, Asgari Ücret Karşılığında İstihdam Garantisi!

Ekonomi piyasalarının yukarı yönlü hareketlerinin ve diğer faktörlerin sebep olduğu gündelik hayat pahalılığı, nakde olan ihtiyaçların artmasına sebep oldu. Hayatı boyunca hiç çalışmamış olan vatandaşlar dahi bu hayat pahalılığına karşı direnebilmek adına, bir işe yerleşmenin yollarını aramaya başladı. Bu noktada devreye giren kamu kurumlarından birisi olan Türkiye İş Kurumu, kendi bünyesinde geliştirmiş olduğu istihdam programlarından birisi olan Toplum Yararına Programlar (TYP) aracılığı ile iş hakkı tanıdığını duyurdu. İŞKUR TYP Nedir?

Geliştirdiği proje ve programlar, ödeme hizmetleri ve yayınladığı personel alımı ilanları sayesinde vatandaşlar tarafından yakından takip edilen kamu kurumlarından biri olan Türkiye İş Kurumu, istihdam edilmek isteyen vatandaşlar için yeni bir program daha düzenlediğini duyurdu. Mevcut sistemde yürürlükte olan programın ayrıntıları, kurum tarafından paylaşıldı.

İŞKUR tarafından duyurulmuş olan TYP, vatandaşların çeşitli meslek gruplarında istihdam edilmesini sağlamaktadır. Bu program kapsamında özellikle işsizlik oranının yüksek olduğu bölgelerde, dönemsel istihdamlar gerçekleştirilmektedir. Kişi, 9 ay boyunca ilgili meslek grubunda ki varlığını sürdürür, sonrasında ise 3 ay ara verir. İŞKUR TYP Başvuru Şartları Türkiye İş Kurumu tarafından duyurulmuş olan TYP projesi aracılığı ile istihdam edilmek isteyen vatandaşların, bazı şartları sağlamaları gerekmektedir. Kurum, söz konusu başvuru kriterlerini şu şekilde belirlemiştir:
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • Kamu haklarından mahrum bulunmamak
  • Malullük veya emeklilik maaşı almıyor olmak
  • Açık programlar haricinde aktif bir eğitim hayatına sahip olmamak
  • Hane halkının toplam gelirinin net asgari ücretin 1,5 katından fazla olmaması
  • İlgili il sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak
  • İşsiz olmak
  • İŞKUR’a kayıtlı olmak
İŞKUR TYP Başvurusu 2022 İŞKUR, TYP ilanlarını dönem dönem resmi internet sitesi aracılığı ile yayınlamaktadır. Başvurular da yine aynı siteden kabul edilmektedir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.