SON DAKİKA
Hava Durumu

İngiltere'de enflasyon artışı durdurulamıyor! Son 30 yılın zirve rakamları görüldü

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2022 16:06
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2022 13:35
https://gazetebanka.com/
İngiltere'de enflasyon artışı durdurulamıyor! Son 30 yılın zirve rakamları görüldü

Gelişmiş ülkelerde yaşanan enflasyon artışı piyasalarda şok etkisi yarattı. Mart ayı enflasyon rakamları beklenen seviyenin üstünde seyretti. Özellikle İngiltere'de yıllık tüketici enflasyon oranı Mart ayında yüzde 7’ye ulaştı. Bu İngiltere'de ilk defa son 30 yılın en yüksek enflasyonuna ulaşılmasına neden oldu. Önümüzdeki süreçte uzmanlara göre bu rakamın daha da artması bekleniyor. Bu Rakamlar En Son 1992 Yılında Görülmüştü!
Ukrayna'da yaşanan savaş süreci hem gıda fiyatlarında hem de enerjide küresel enflasyonu olumsuz olarak etkiledi. Mart 2021 yılındaki veriler ile Mart 2022 yılındaki veriler arasında büyük bir uçurum farkedildi. İngiltere'de yıllık tüketici enflasyonu geçtiğimiz yılın Mart ayında yüzde 0,7 iken bu yılın Mart ayında yüzde 7'ye yükseldi. Bu durum ilk defa 1992 yılında görülmüş rakamları yeniden görmek demekti. Son 30 yılın en yüksek rakamları yine 2022 Mart ayında kaydedildi. Şubat ayı enflasyon rakamları yüzde 6,2 idi. Mart Ayı Enflasyon Tahminleri Bekleneni Aştı!


Geçmiş dönemde de İngiltere tarihinde enflasyonda şok durumu yaşamıştı. 1992 yılının Mart ayında İngiltere'de enflasyon oranı yüzde 7.1’e ulaşmıştı. Reuters haber ajansına göre yapılan anketlerde ekonomistlere yönelik ortak beklenti rakamı oluşturuldu. Mart ayı enflasyonu için ortalama yüzde 6,7 oranında yükselme bekleniyordu. Ancak bu beklenenin üzerinde bir seviyeye ulaştı. 2021 yılında çekirdek enflasyon olarak adlandırılan çeşitli gıda, enerji, tütün ve alkol ürünlerindeki enflasyon 0,9 iken Mart 2022 yılında bu oran yüzde 5,7’ye ulaştı. Amerika'da Enflasyon Zirvelerde!
Yalnızca İngiltere değil Amerika'da da durum farklı değildi. Merkez Bankası yüzde 2’lik hedef belirlemiş olsa da Mart ayında açıklanan enflasyon oranları son 40 yılın zirve rakamlarına ulaştı. Yüzde 8,5 ile Mart ayını karşılayan ABD enflasyonu zirveleri yaşıyor. Enflasyonun en düşük 0,1 oranında görüldüğü yıl ise Mayıs 2020 yılıydı.

Yaşanan bu yüksek enflasyon durumu neticesinde FED'in 0,5 seviyelerinde karar verdiği faizi yükseltmesi bekleniyor. Diğer Ülkelerde Durum Nasıldı?
Diğer gelişmiş ülkelerde de durum farklı değildi. Avrupa Birliğinde üyeliği bulunan 19 farklı ülkede Euro bölgesi enflasyonu Mart ayında yüzde 7,5 oranı ile rekor kırdı. Almanya'da enflasyon yüzde 7,3'e ulaştı. Bu da son 40 yılın en zirve rakamıydı.

Euro Bölgesinde yer alan sıkışıklık ve enflasyondaki aşırı artış Avrupa Merkez Bankasının sıkılaşmada daha baskıya gitmesini arttırdı. Özellikle dolar, sterlin ve euro üzerindeki faiz baskısını arttıran bir hal aldı.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.