SON DAKİKA
Hava Durumu

İmplant Tedavisi Olmak İsteyenlere Müjde! Devlet O Şartları Taşıyanların Masrafını Karşılıyor!

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2022 11:48
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2022 11:48
https://gazetebanka.com/
İmplant Tedavisi Olmak İsteyenlere Müjde! Devlet O Şartları Taşıyanların Masrafını Karşılıyor!

Ağız ve Diş sağlığına yönelik olarak uygulanan tedavi teknikleri arasında yer alan implant uygulamaları Devlet hastaneleri ve Üniversite hastanelerinde yapılabiliyor. Devlet hastaneleri implant tedavisinde vatandaşlara belirli kapsamda masrafları karşılama desteği sağlıyor. Devlet Hastanelerinde İmplant Tedavisi Masrafları Ücretsiz implant tedavisinden kamu ve özel hastaneler aracılığı ile yararlanılabilir. İmplant tedavisi olacak olan kişinin SGK kapsamında güvencesi bulunmalıdır. Sigortalı ya da emekli olması aranan şartlar arasında.

Kişinin bu fırsattan yararlanması belirli bir kapsamda mümkündür. Konjenital diş eksikliği bulunanlar, alt ve üst çenede tek taraflı olarak diş eksikliği problemi yaşayanların implant tedavisi masrafları devlet tarafından karşılanır. SGK İmplant Desteği Nasıl Alınır?

Diş implantı Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile devlet hastanelerinde ücretsiz olarak gerçekleşir. Kapsamda SGK'nın sunduğu şartları karşılayanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu'nda çalışanlar ve emekliler tedaviden ücretsiz olarak yararlanabilir.

Ücretsiz implant tedavisi kapsamında devlet hastaneleri ve devlet ile anlaşması bulunan Ağız ve Diş Sağlığı klinikleri bu uygulamayı gerçekleştiriyor. 18 yaşından büyük olan kişiler için kapsamda yer alan şartlar yerine getirildiğinde en fazla 4 dişe kadar implant ödemesi yapılıyor. SGK İmplant Desteği Şartları Nelerdir? SGK İmplant desteğinden faydalanabilmek için sağlık açısından önemli ve ani olarak müdahale edilmesi gereken bir durum yaşanmalıdır. Lükse girmeyecek tedaviler SGK tarafından karşılanabilir. SGK kemik içi implantları yalnızca belirli şartlar ile yapabilir. Şartlardan yararlanamayan kişiler; 4 yılda bir yenilenmesi yapılan hareketli ya da sabit protezleri bulunan ancak süre tamamlanmadan ihtiyaç duyulan başvurularda SGK yardımcı olamıyor.

SGK'nın sunduğu ücretsiz implant tedavisinden yararlanabilmek için Resmi Gazetede yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan şu şartları taşımak gerekiyor:
  • Kişide görülen Konjenital diş eksikliği problemlerinde, alt ve üst çenede tek taraflı olarak görülen serbest sonlu diş kaybı durumlarında ücret SGK tarafından ödeniyor.
  • Maksiler ve Mandibuler adı verilen kemik alanında oluşan doku kaybında, kist ve tümör gibi rahatsızlıklardan kaynaklanan eksikliklerde kemik içi implant ücreti devlet tarafından sağlanıyor.
  • Kişinin ücretsiz olarak implant tedavisinden devlet ya da üniversite hastaneleri aracılığı ile yararlanabilmesi için sigortalı olması ya da emekliliği bulunması gerekiyor.
  • Sağlık Kurulu Raporunda belirlenen şartlar göz önünde bulundurulur. Her çene için en fazla 4 adet implant uygulanır. Bu toplamda 8 farklı implantın devlet tarafından karşılanmasını sağlar.
SGK İmplant Desteği Oranı Ne Kadar Oldu? SGK İmplant desteğinde oranlar belirlenirken belirli şartlar göz önünde bulundurulur. Kemik içi implantta Sağlık Uygulama Tebliği adı verilen kurallarda yer alan şartlar karşılandığında belirli oranlarda faydalanılabilir.

SGK şu durumlarda implant desteğinde bulunuyor:
  • Doğum sırasında gerçekleşen Ağız ve Diş problemlerinde diş ve kemik doku zedelenmelerinde tedavi masraflarının tümü devlet tarafından sağlanır.
  • Alt ve üst çenelerde tek taraflı serbest sonlu dişsizlik problemlerinde tedavi masrafı devlet tarafından karşılanır.
  • Kişi sağlık raporu doğrultusunda sunduğu kemik içi implant isteğinden 4 adete kadar yararlanılabilir. Devlet her implant için 90 TL ödeme yapıyor.
  • Konjenital diş eksikliği devlet tarafından sağlanıyor.
  • Kişide kist ve tümör gibi çeşitli bulgulardan kaynaklı oluşan diş problemlerinde ve kemik bölgesinde yaşanan aşırı doku kaybından kaynaklı olarak oluşan masraflar devlet tarafından karşılanır.
  • Kanun kapsamında malulen aylık bağlanmış olanlar, harp ve vazife malulleri ile başkaları tarafından bakıma muhtaç olan kişiler için uygulanacak implant tedavilerinde destek oranı üst limiti 700 TL olarak belirlenmiştir.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.