SON DAKİKA
Hava Durumu

IMF, küresel ekonomik görünümün kötüleştiğini söyledi

.

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2022 14:05
Haber Güncellenme Tarihi: 30.11.2022 16:30
https://gazetebanka.com/
IMF, küresel ekonomik görünümün kötüleştiğini söyledi

Uluslararası Para Fonu Pazar günü yaptığı açıklamada, küresel ekonomik görünümün geçen ay tahmin edilenden bile daha kasvetli olduğunu belirterek, satın alma yöneticisi anketlerinde son aylarda istikrarlı bir kötüleşme olduğunu belirtti.

Reuters'e göre , şirket daha karanlık görünümü, sürekli yüksek ve geniş tabanlı enflasyonun tetiklediği sıkı para politikasına, Çin'deki zayıf büyüme ivmesine ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin neden olduğu süregelen arz kesintilerine ve gıda güvensizliğine bağladı. BÜYÜME TAHMİNİ DÜŞTÜ
Küresel borç veren geçen ay, 2023 için küresel büyüme tahminini %2,9'luk bir önceki tahminden %2,7'ye düşürdü.

Endonezya'daki G20 liderleri zirvesi için hazırlanan bir blogda IMF, son yüksek frekanslı göstergelerin özellikle Avrupa'da "görünümün daha karamsar olduğunu doğruladığını" söyledi.

İmalat ve hizmet faaliyetlerini ölçen son satın alma yöneticisi endekslerinin, enflasyon inatla yüksek kalırken ekonomik aktivitenin daralmaya hazır olduğu 20 büyük ekonominin çoğunda zayıflığa işaret ettiğini söyledi.

IMF, "G20 ülkelerinin artan bir payına ilişkin okumalar, bu yılın başlarında genişlemeci bölgeden daralmaya işaret eden seviyelere düştü," dedi ve küresel parçalanmanın "aşağı yönlü risklerin bir araya gelmesine" katkıda bulunduğunu da sözlerine ekledi. ZORLUKLARA İŞARET EDİYOR
IMF, "Küresel ekonominin karşı karşıya olduğu zorluklar çok büyük ve zayıflayan ekonomik göstergeler ileride daha fazla zorluklara işaret ediyor" diyerek, mevcut politika ortamının "olağandışı derecede belirsiz" olduğunu da sözlerine ekledi.

Avrupa'da kötüleşen bir enerji krizi büyümeye ciddi şekilde zarar verecek ve enflasyonu yükseltecek, uzun süreli yüksek enflasyon ise beklenenden daha büyük politika faiz artışlarına ve küresel finansal koşulların daha da sıkılaşmasına neden olabilir.

IMF, bunun da "korunmasız ekonomiler için artan bir egemen borç krizi riskleri" oluşturduğunu söyledi.

Giderek artan şiddetli hava olaylarının da dünya genelinde büyümeye zarar vereceği belirtildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.