SON DAKİKA
Hava Durumu

İhtiyaç sahipleri kredi talebinizi ertelemeyin! Yapılacak sıkı düzenleme öncesi kredinizi çekin: Detaylı kullanım raporu istenecek

Haber Giriş Tarihi: 13.08.2022 14:08
Haber Güncellenme Tarihi: 13.08.2022 14:08
https://gazetebanka.com/
İhtiyaç sahipleri kredi talebinizi ertelemeyin! Yapılacak sıkı düzenleme öncesi kredinizi çekin: Detaylı kullanım raporu istenecek

Bankalar kredi kullanımlarını yatırım amacıyla usulsüz olarak kullananları tespit edebilmek için önlemlerini artırıyor. Acil nakit ihtiyacını karşılamak için alınan krediler çoğu kişi tarafından yatırım aracı olarak değerlendiriliyordu. Bankaların uygulamaları yeterli kalmadığı için yeni bir sisteme başvurulacak. KREDİ KULLANIMI DETAYLANDIRILACAK! Bankalar alacakları yeni tedbir ile kredi kullanmak isteyen vatandaşların son 3 ayı içeren imzalı ve kaşeli maaş bordrosunu talep etmeye başladı. Kişilerin kullanacakları krediyi nerede değerlendireceklerini de detaylı bir şekilde aktarmaları isteniyor. 3 AYLIK MAAŞ BORDROSU İMZALI OLACAK! Tüketici kredisi talep edildiği anda bankalar sözleşme içerisinde kullanılacak olan tutarın kripto, döviz ya da altın alımı gibi varlıklarda kullanılamayacağına dair söz alıyordu. Yapılan son düzenleme ile beraber ihtiyaç kredisi kullanımlarında 50.000 TL altında dahi olsa harcamanın nereye yapılacağının detaylı olarak sunulması istenecek. Bununla beraber Tüketici kredilerinde 3 aylık maaş bordrosu imzalı olarak kişiden talep edilecek. TÜKETİCİ KREDİ FAİZLERİ ARTTI!

Tüketici kredisi başvuruları Temmuz ayının ilk haftasında %67.1'e kadar yükseldi. Kur etkisi nedeniyle yıllık büyüme oranı Temmuzun sonu itibari ile tüketici kredisinde %29.8'e ulaştı.

Merkez Bankası verilerini paylaştı. 29 Temmuz haftasında alımı yapılan ihtiyaç kredileri daha önceki haftaya göre 21 baz puan artış gösterdi. Bu yönü ile kredi kullanmak isteyenlere faiz oranları %34,32 oranında artış gösterdi bazı bankalarda bu rakam %37'ye kadar ulaştı.

Güncel raporlara bakıldığında Temmuz ayı itibarıyla ihtiyaç kredisi faizleri %37'ye yaklaştı. En yüksek oran ise 15 Temmuz haftasında o yaşandı. Bu tutar %35,41 oldu. TİCARİ KREDİLERDE YENİ DÜZENLEME KAPSAMINDA YER ALIYOR! Bankalar para politikaları gereği ihtiyaç kredilerinde yeni bir sıkılaşma evresine giriyor. BDDK bu yeni düzenleme ile paranın nereye aktarıldığını detaylı bir şekilde incelemek istiyor. Ticari kredi ya da bireysel müşteri kredisi fark etmeksizin uygulanacak bu teknikte bireysel belge imzalatma sistemine devam ediliyor. Her ne kadar tüketiciler kullanacakları ihtiyaç kredisi için kripto, döviz ya da altın gibi yatırıma çevirmeyeceklerinin sözünü versede bankalar daha sıkı politikalar izleme gereği duyuyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.