SON DAKİKA
Hava Durumu

HPV Nedir? Kimlere Uygulanır?

.

Haber Giriş Tarihi: 19.11.2022 12:54
Haber Güncellenme Tarihi: 25.11.2022 11:05
https://gazetebanka.com/
HPV Nedir? Kimlere Uygulanır?

Rahim kanserine ve siğillerin oluşmasına neden olan virüse hpv bir diğer adıyla human papilloma virüs denir.HPV Virüsü (Sürüntü) Nasıl Alınır?


Kişilerden hpv testi için gerekli olan sürüntüyü almak için ince uzun ve ucunda pamuk bulunan çubuk kullanılır ve bu şekilde sürün vajinadan alınır.HPV Testi Nasıl Uygulanır? Kimlere Uygulanmalı?


Genellikle Hpv testi ile beraber smear testinde yapılmalıdır. Siğil olan kişiler ve risk grubunda olan kişilere hpv testi uygulanmalıdır.HPV Nasıl Bulaşır? Kimlerde Görülür?


Günümüzde HPV cinsel yolla bulaşır ve kadın ve erkeklerde görülür. Bekâr olan ve çocuklarda hpv görülmez.HPV Pozitif Ne Demek? HPV Negatif Ne Demek?


Geniş kapsamda HPV pozitif olan kişiler hpv virüsüne yakalanan ve kanser riski taşıyan kişilerdir. HPV negatif olan kişiler hpv virüsü riski olmayan kişilerdir.HPV Pozitif Belirtileri Nelerdir?


Pozitif belirtileri içinde siğiller, idrar yaparken yanma ele gelen sert şekiller ve ağrılar bu gibi belirtiler var ise Hpv testi yapılması gerekir.Check Up Nedir?


İnsanların vücutlarında bulunan organ ve hastalıkların olup olmadığını anlamak için detaylı bir şekilde taranmasına check up denir. Genel itibariyle check up yaptırılarak kişisel sağlığı koruma altına alınabilir ve küçük sorunlar büyümeden yok edilebilir. Dünyada birçok insan düzenli olarak check up yaptırmaktadır. Check up sağlık alanında önemli yeri olan uygulamalardan bir tanesidir. Günümüzde birçok yerde check up paketleri bulunmaktadır. Kişiler bu paketlerden istediğini seçerek check up yaptırabilir. Ya da kişiye özel olacak şekilde check up yapılabilir. Sağlık üzerinde durulması gereken önemli etkenlerden biridir bu yüzden insanlar sağlığını korumak için dikkat etmeli ve gerekli olan test ve check up gibi sağlıklarını kontrol ettirilmelidir.Check Up Neleri Kapsar?


Geniş kapsamda check up paket içerikleri birbirinden farklıdır. Kişinin isteği üzerine de istediği tetkikler ve alanlar check up yapılabilir. Genel olarak check up kardiyoloji, kulak burun boğaz, göz, kadın doğum, üroloji, ağız ve diş sağlığı ve doktor değerlendirmesini kapsar.Check Up Nasıl Yapılır?


Genellikle check up yapılacak kişi doktorlar tarafından öncesinde ne yapması gerektiği söylenecektir. Check up olunacağı gün kişi sırasıyla birkaç doktora gözükür muayene olur ve gerekli olan test ve tahliller sırasıyla yapılarak check up tamamlanır.Check Up Paketleri Nelerdir?


Her hastanenin kendi prosedürüne ve uygulamasına göre birbirinden farklı check up paketleri vardır. Genel olarak check up paketleri ise; çocuk check up, erkek check up, kadın check up, yetişkin check up gibi paketlerdir.Check Up Ne Kadar Sürer?


Genel kapsamda check up başlanılan günde 2 ya da 3 saat içinde tamamlanır. Ancak bazı tahlil ve sonuçlara göre bu süre uzayabilir.Check Up Neden Yaptırmalısınız?


Uzun ve sağlıklı bir yaşam isteyen kişiler mutlaka senede 1 kere check up yaptırmalıdır. Genetik bir hastalığı taşıyıp taşımadığınız konusunda tereddüt ediyorsanız check up yaptırabilirsiniz.Ultrason Nedir?


Genel anlamı ile ultrason görüntüleme cihazıdır. Doktorlar çok sık bir şekilde tedavide ve hasta süreci takibinde bu cihazı kullanır. İnsanlarda gözle görülmeyen vücudun içindeki organları görüntülemek için ise günümüzde doktorlar ultrason kullanmaktadır.Ultrason Hangi Hastalıklarda Kullanılır?


Kist ve biyopsi tedavilerinde, prostat ve genital bölge hastalığında, tiroit bezi hastalığında ultrason kullanılmakta ama en çok gebe olan kişilerin gebelik sürecini takibinde kullanılır.Ultrason Nasıl Uygulanır?


Hasta yatağa uzanır ve doktor ultrason uygulanacak bölgeye jel sürer ve ultrason aletini bu jel üzerinde kaydırarak uygular.Ultrason Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


İşlem öncesinde daha önce dikkat edilmesine gerek yoktur son derece basit ve zararsız bir işlemdir.Ultrason Ne Kadar Sürer?


İşlem yaklaşık olarak 5 dk sürmektedir.Ultrason Sonuçları Ne Zaman Alınır?


Genelde ultrason sonuçları aynı gün alınır.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.