SON DAKİKA
Hava Durumu

Hizmet ihracatı ilk 7 ayda rekor rakama ulaştı: Yıl sonu hedefi 68,5 milyar dolara yükseldi!

Haber Giriş Tarihi: 26.09.2022 19:13
Haber Güncellenme Tarihi: 26.09.2022 17:24
https://gazetebanka.com/
Hizmet ihracatı ilk 7 ayda rekor rakama ulaştı: Yıl sonu hedefi 68,5 milyar dolara yükseldi!

Ticaret Bakanı Mehmet Muş hizmet ihracatına yönelik yılın ilk 7 ayına kapsayan ve geçmiş aylar ile kıyaslanarak ortaya konan verilerini açıkladı. “Süreçte elde edilen rakamların cari açığa olumlu katkısı olmuştur” yorumunda bulunan Bakan Muş 2022 yılının ilk 7 ayına özellikle vurgu yaptı.

Ocak ve Temmuz ayı içerisinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %66 oranında bir artış yaşandı. İhracatta 42 milyar dolara kadar ulaşıldı. hizmet ihracatı yıl sonu hedefi ise 68,5 milyar doları aştı. RAKAMLAR UMUT VERİCİ! Ticaret Bakanı Mehmet Muş “Yeni Nesil İhracat Destekleri Protokolü” imza törenine katıldı. Tören açılışında ihracat desteklerine yönelik verilerin analizini paylaştı. Yaptığı açıklamada: “2021 yılında bir önceki yıla göre %62 oranında artış yaşandı ve 58 milyar dolara yaklaşıldı. Hizmetler dengesi 26,7 milyar dolar fazla olarak ortaya çıktı ve bu durum cari açığI olumlu etkiledi” dedi. Geçtiğimiz yılın rakamlarına bakıldığında arada oluşan fark dengesi ileriye dönük olarak da büyük bir umut oluşturdu. Özellikle yıl sonu hedefinin 68,5 milyar doları aşabileceği ihtimalini ortaya çıkardı. HİZMET İHRACATI NE DEMEK? FAYDASI NEDİR?

Hizmet ihracatı farklı ülkelere ya da yurt dışındaki firmalara yönelik ürün ve hizmet satışı anlamına geliyor. Firmalar ya da ülkeler bir araya gelerek karşılıklı olarak yahut tek taraflı mal satış sözleşmesi imzalayarak belirli bir anlaşmaya varıyor. Bu konuda Hizmet İhracatçıları Birliği Genel Sekreterliği bünyesinde ihracatsız stratejinin oluşturulmasına yönelik bir fikir birliği yapılıyor. Tespit edilen sorunlara yönelik çözüm önerileri sunuluyor ve bu konularda çalışmalar sürdürülüyor. YIL SONU BEKLENTİSİ YÜKSELDİ! Bu yıl içerisinde elde edilen hizmet ihracat rakamları 7 aylık dönemde %66 oranını aştı.  Bu da yıl sonuna yönelik rakamlarda daha umut verici bir ortam oluşturuyor. Özellikle bu hedefin 68,5 milyar doları aşması ihtimal dahilinde görülüyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Gazetebanka.com'da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.