SON DAKİKA
Hava Durumu

Hiv Testleri Neden Yaptırmalıyız?

Haber Giriş Tarihi: 17.11.2022 10:09
Haber Güncellenme Tarihi: 17.11.2022 10:09
https://gazetebanka.com/
Hiv Testleri Neden Yaptırmalıyız?

Birçok sebepler doğrultusunda hiv testi yaptırabiliriz. Cinsel yolla hiv bakterisine maruz kalıp kalmadığımızı öğrenmek açısından testi yaptırabiliriz. Hiv testleri en güvenilir testlerden biridir. Bu test modeli de en kaliteli özel doktor klinik merkezinden uygulanır. Bu nedenle de hıv testleri de garantili ve şeffaf olarak sonuçlar sunar.

Hiv Testi Nedir?

Hiv testleri sadece cinsel kanalla bulaşan hiv bakterisinin teşhis edilmesinde uygulanır. Test sonucu klinik merkezinin uzmanlığına göre 1 gün sonrasında doktor tarafından gizlilik içerisinde hiv testi sunulur. Test sonucu ister doktor sitesinden ister uygulandığı klinik merkezinden alınabilir.

Hiv Testi Nasıl Yapılıyor?

Hiv testleri de basit fakat anlaşılır bir şekilde uygulanır. Test öncesinde hasta öyküsü alınır ve hemen sonrasında hastadan minimum düzeyde kan ya da sperm örneği alınır. Böylece test sonucu 1-2 gün içerisinde hastayla paylaşılıyor.

Hiv Testi Nerede Yapılır?

Hiv testleri de direk olarak profesyonel sağlık merkezlerinden yaptırılır. Hastalar ilk olarak doktor sitesinden erkenden randevu alır. Sonrasında belirtilen süreçte klinik merkezinde hazır olur. Test hafta içi uygulanabilir.

Hiv Testi Kaç Günde Sonuç Verir?

HIV testleri ortalama olarak 1 ila 2 gün içerisinde olumlu veya olumsuz sonuç verir. Test sonucu olumlu olması durumunda hastada hıv bakterisi olmadığını gösterir. Sonucun olumsuz netice vermesiyse hastada söz konusu hastalık virüsü olduğunu gösterir.

Hiv Testini Evlilik Öncesi Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Hiv testlerinin mutlaka evlilik öncesi yaptırılması zorunludur. Bu kapsamda evlilik öncesinde doktor klinik merkezine çiftler başvurarak testi yaptırabilir. Bu durum birçok modern ülkelerde olduğu gibi Türkiye üzerinden de yasal anlamda zorunlu hale getirilmiştir.

Cinsel Yolla Hastalıklar Nasıl Bulaşır?

Cinsel kanalla birçok tehlikeli hastalıklar bulaşabilir. Bu durum daha çok cinsel birlikteliklerin korunmasız olarak yapılması ve hastalık tanısı konulan hastaların eşyalarının sağlıklı bireyler tarafından kullanılması durumunda gerçekleşir. Bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalıklar testleri gibi hıv testleri de direk olarak gizlilik içerisinde sunulur.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel kanalla bulaşan hastalıklar hıv virüsü, aids, bel soğukluğu, frengi, siğil, üretrit, uçuk gibi birçok hastalık türleridir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Cinsel kanal üzerinden bulaşan hastalıkların birçok belirtileri söz konusudur. Bu belirtiler genel olarak birçok hastalar tarafından ise, hemen fark edilmez. Çünkü cinsel yolla bulaşan hastalık belirtileri genel anlamda sinsi yani yavaş bir şekilde ortaya çıkar.

Bu da hastaların uzun süreli olarak farkında olmadan cinsel yolla bulaşan hastalık etkisinde kalmasına neden oluyor. Cinsel kanalla bulaşan hastalıkların ana belirtileri arasında, genel halsizlik ve yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık olarak vurgulanabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın birçok yolu yer alır. İlk olarak bireylerin mutlaka korunmalı olarak cinsel birliktelik yaşaması gerekir. Bu yönde ilişki öncesinden mutlaka kaliteli prezervatif kullanılmalıdır. İkinci olarak da hastalık teşhisi ya da kuşkusu olan hastalarla fiziksel olarak temas edilmemeli ve bu bireylerin kişisel ürünleri kullanılmamalıdır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Tedavileri Nelerdir?

Birçok cinsel yolla bulaşan hastalıklarda daha çok ilaç ve serum tedavileri uygulanır. Bu uygulamalar üzerinden hastalık belirtileri kısa süreler içerisinde ciddi anlamda azaltılır. Böylece hastalar 7-15 gün içerisinde tedavisi tamamlanabilir.

Sperm Testi Nedir?

Merak edilen sperm testi doğrudan hastalardan minimum sperm örneği alınarak uygulanan test türüdür. Sperm testleri hem kadın hem de erkek hastalar üzerinden uygulanabilir. Test üzerinden sperm kalitesine bakılmakla birlikte hastalarda herhangi cinsel yolla bulaşan hastalık olup olmadığına da bakılabilir.

Bu hastalıklardan herhangi birinde belirtiler fark edildiğinde mutlaka hızlı bir şekilde doktor klinik merkezinden tıbbi tedavi ve sperm testi yaptırılmalıdır.

Sperm Testi Nasıl Yapılır?

Sperm testleri de garantili olarak uygulanır. Test pratik olarak uygulandığından hastalar zaman kaybın yaşamazlar. Test öncesinde hastadan minimum sperm örneği alınarak özel bir laboratuvar merkezinden mercek altına alınır. Böylece hastada cinsel yolla bulaşan hastalık olup olmadığı anlaşılır.

Sperm Testi Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Sperm testleri sırasında mutlaka kaliteli doktor klinikleri tercih edilmelidir. Hastadan minimum düzeyde sperm numunesi alınmalıdır.

Sperm Testi Sonuçları Nasıl Olmalı?

Sperm testleri sonuçları hasta beklentisinden ziyade şeffaf yani tarafsız bir şekilde sunulmalıdır. Bu nedenle hastalar profesyonel sağlık merkezi tercih etmelidir.

Sperm Testi Sonrasında Olası Tanı Nedir?

Sperm testleri sonrasında olası tanı söz konusu bulaşıcı hastalıkların tanısının olasılık üzerinden doktor tarafından konulmasıdır. Fakat bu tanı garantili olmayabilir. Bu nedenle ikinci test aşaması uygulanabilir.

Kimler Sperm Testi Yaptırmalı?

Özellikle korunmasız yapılan cinsel birlikteliklerde sperm testleri uygulanmalıdır. Bunun haricinde sperm kalitesi düşük olanlara ve bu nedenle çocuk sahibi olmayan evli çiftlere de sperm testleri yaptırılmalıdır. Doktor sitesinden sperm testleri için hemen randevu alabilirsiniz.
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.