SON DAKİKA
Hava Durumu

Hırvatistan Yeni Para Birimi Euro’yu Kullanmaya Hazırlanıyor! Euro Bölgesine Alınan 20. Ülke Oldu: İmzalar Atıldı Geçiş Tarihi Belli Oldu!

Haber Giriş Tarihi: 13.07.2022 22:08
Haber Güncellenme Tarihi: 13.07.2022 14:11
https://gazetebanka.com/
Hırvatistan Yeni Para Birimi Euro’yu Kullanmaya Hazırlanıyor! Euro Bölgesine Alınan 20. Ülke Oldu: İmzalar Atıldı Geçiş Tarihi Belli Oldu!

Hırvatistan AB komisyonunun da onayı ile 1 Ocak 2023'te Euro para birimini kullanmaya başlayacak. İlk kez 2013 tarihinde AB üyesi olan Hırvatistan 27 üyesi bulunan Euro bölgesine üye olarak kabul edilecek. İmza Töreninde Bir Araya Geldiler!

Adriyatik ülkesi olan Hırvatistan'ın Euro para birimine geçirilebilmesi için özel bir tören yapıldı. AB konsey binasında yapılan imza törenine katılımcı olarak Avrupa Merkez Bankası Başkanı, AB komisyon Başkanı, AB dönem başkanı, komisyon ekonomiden sorumlu üyesi, AB dönem başkanı Maliye bakanı ve Hırvatistan Maliye Bakanı yer aldı. Euro Bölgesine Katılan 20.Ülke Oldu!

Yapılan imza töreni sonrasında 1 Ocak 2023 tarihinde Hırvatistan'ın Euro para birimine geçeceği duyuruldu. 27 farklı üyesi bulunan Euro bölgesine 20.üye olarak katılmış olacak. Başlangıcı ise 1 Haziran 2013 tarihi olmuştu.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS

TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM Euro Para Birimini Kullanmaya Başlayacak! Hırvatistan ilk kez 1 Haziran 2013 tarihinde AB üyesi olduğunu açıklamıştı. AB komisyonu tarafından önümüzdeki yılın başında Hırvatistan'ın Euro'ya geçmeye tamamen hazır olduğu net olarak bildirildi. Tüm Kriterleri Karşılıyor Euro grubu başkanı ve İrlanda Maliye Bakanı 16 Haziran tarihinde Hırvatistan'ın Euro Birliği bölgesine geçebilmesi için tüm kriterleri yerine getirdiğini net bir şekilde ifade etti. Bununla beraber ülke 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle Euro para birimine geçebilme hakkını da elde etti. Hırvatistan? Hırvatistan Avrupa'da Balkanlar ve Akdeniz'in kesiştiği bir noktada yerini alıyor. Ülkenin en büyük başkenti Zagreptir. 20 farklı idari bölgeden oluşuyor. 2020 yılı verilerine göre 4 milyon nüfusu aşan Hırvatistan'ın para birimi Hırvatistan Kunasıdır. Resmi dili Hırvatça olan ülke 1991 yılında Yugoslavya'dan ayrılmıştır. 2020 yılı verilerine göre aylık asgari ücret tutarı ülkede 546,07 Euro'dur. Ocak 2023 tarihinde Euro bölgesine katılarak Euro para birimine geçme onayını elde etmiştir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.